And numbers lead a dance.
Sting, “Shape of My Heart”

Знайдіть себе на цій мапі координат.

Позначимо кожну країну кругом. Розмір круга відповідає населенню, тобто Китай та Індія найбільші. Колір – частині світу, де країна розташована.

По вертикальній осі виставимо середню тривалість життя в країні, по горизонталі – наш показник, скажімо, дохід на душу населення, а може смертність немовлят, а може ще щось. Вибір даних – величезний. Дані – з офіційних джерел: ООН, ВООЗ, Світовий банк, офіційні статистики країн.

Ви скажете, а чи можна довіряти цим даним? А чи довіряєте ви ООН, ЮНІСЕФ? Бо я так. Вірніше сказати, я сумніваюся, але розумію, що кращої статистики немає, і для розуміння тенденцій дані цілком підходять.

Організація Gapminder втілила в життя таку статистику з метою побороти необізнаність та забобони про світ. Пізніше проект був куплений компанією Google. Погортайте картинки вліво-вправо, щоб оцінити наочно:

Всі показники можна комбінувати на осі координат за такими вимірами: “X”, “Y”, величина круга країни та колір.

А тепер перетворимо нудну математику в милу гру. Внизу графіка є шкала часу. Рухаємо роки і бачимо, як змінюється світ по вибраному показнику. Як змінюється народжуваність, смертність? Як змінюється видобуток золота, нафти, газу? Який відсоток дівчат має доступ до школи, наскільки зростає рівень освіченості країн та світу в цілому? Хто голодує? Скільки літрів алкоголю випиває світ раніше і зараз?

Коли я вперше взнав про Gapminder, то буквально залип у грі чисел. Тоді я дізнався про дивні речі. А зараз створив для вас анімації графіків, які відповідають тематиці сайту.

Світ стає кращим в багатьох питаннях. Наприклад, дохід на душу населення країн росте, і ось, як покращуються доходи:

Отак зменшилася смертність дітей віком до 5 років:

Народився я у Вірменії. Там у мого прадіда було 8 дітей, плюс двоє не дожили до року-двох. Давно живу в Україні. І українці ще 50-100 років тому теж нерідко мали величезні родини. Там раніше були великі сім’ї, тут також раніше були великі сім’ї. Тому в моїй голові жила думка, що всюди раніше було по 7-8-10 дітей у сім’ї. А це лише неповна правда, а отже думка оманлива.

Фертильність – це кількість дітей, народжених однією жінкою. У тварин також цей показник називають приплодом. Ось середня фертильність по Україні у 1800 році:

Бачите, де Україна? В середньому 7,5 дітей! Ще більше дітей, по 8, народжували лише у Вірменії, Грузії, найбільше в Азербайджані.

Дивимося світову динаміку з 1800 по 2015 рік:

Видно, як жінки усього світу народжують менше дітей. І в середньому світ зупинився на рівні 2-3 дітей. Африка ще наздоганяє, але також дійде рівня 2-3 дітей. А ви гадали, арабські жінки народжують десяток дітей? Помиляєтесь, вже давно ні.

Графік фертильності мені дуже подобається. На ньому видно не тільки жінок і дітей, а й страшні речі. Середня тривалість життя, яка по замовчанню стоїть на осі Y і відповідає за висоту країни на графіку, падає в часи катаклізмів та трагедій. Разом з тим падає показник фертильності. Люди все ж мають здоровий глузд та народжують менше дітей, коли навколо, наприклад, страх війни. На цьому графіку видно трагедію Голодомору 1930-х рр., ще масовіший голод у Китаї кінця 1950-х рр. По Китаю часів Мао Цзедуна, по радянським країнам часів Сталіна видно, як авторитарні диктатури маніпулюють статистикою, коли ці іх показники стрибають туди-сюди.

Погляньте на хаос Другої світової війни, в основному в Європі (жовтий колір):

А тепер Перша світова війна:

Але чекайте, найстрашнішою війною ж була Друга світова. Чому є очікуваний хаос 1914-1918 років у Європі, який і справді менший, ніж у 1939-1945, але потім у 1918-1919 роках кудись “провалюється” весь світ?

Проглядаючи різні показники, я вибирав, що саме викласти у статтю. Побачив цей “провал смерті” та застиг на кілька секунд. Ніби побачив фокус, у який важко повірити. І тут дійшло. Зайшов у Google та ввів “іспанка”. Іспанський грип (фр. La Grippe Espagnole, ісп. La Pesadilla – “жах”) – наймасовіша пандемія грипу за всю відому історію людства. У 1918-1919 рр. захворіло близько 550 млн. чол. (29,5% населення Землі). Померло 50-100 млн. (2,7-5,3% населення планети). От і “провалився” наш графік страшним чином.

Жінки стали народжувати менше дітей, але чому? Дозволю собі припущення. Нехай у Франції, Німеччині, Японії, Нідерландах вони народжували у 1800-х в середньому по 4 дитини. В таких розвинутих країнах були великі міста, певні свободи. Такі країни були на вістрі потоку зменшення фертильності так само, як і на вістрі науки, культури, філософії. За ними вже потягнувся світ. Але щось дало цьому рушійну силу. Щось повернуло ключ і завело машину.

Крім соціальних факторів, у медицині стався прорив. Точніше, два прориви. Перший – антибіотики, другий – запровадження вакцинації. Недавно винайдені, вони прийшли в життя простих сімей по всьому світу. З’явився захист від певних інфекцій, більше дітей виживало. Необхідність у багатьох дітях, щоб хоч кілька з них продовжили рід, відпала.

А зараз перейдемо до десерту – графіку вакцинації дітей до року. Для прикладу взятий графік вакцинації АКДП (Dtp3):

І той самий графік окремо по Україні:

Україна рухається разом з усім світом та здоровим глуздом. Але з 2008 р. звертає в інший бік, єдина у світі. Щоб зрозуміти проблему, її треба побачити. Це зображення – перемога антивакцинальників та деяких українських політичних і бізнес-структур, що стоять за спинами противників вакцинації. А ваша реакція на цю динаміку – світло в кінці тунелю, з цього тунелю необхідно вибиратися.

На Gapminder були дані по імунізації лише до 2011 року. За новими даними, аж по 2015 рік, я звернувся до першоджерела – ВООЗ, де знайшов такі сумні картинки:

Що ж, стало ще гірше майже по всіх вакцинах. І кого тепер дивують випадки поліомієліту на Закарпатті?

Кілька років тому серіал про доктора Хауса бив усі рейтинги. Цитата доктора Хауса про вакцинацію:

Доктор Хаус: Ви пропустили дату вакцинації?
Мама дитини: Ми не вакцинуємося.
Доктор Хаус: Думаєте, щеплення не працюють?
Мама: Думаю, що деякі транснаціональні корпорації намагаються змусити мене думати, що вони працюють.
Доктор Хаус: Ага… “
Все натуральне, без барвників…” Чудовий бізнес! Знаєте, який ще бізнес чудовий? Виробництво маленьких симпатичних дитячих гробиків! Їх можна пофарбувати у зелений колір, в оранжевий… Правда!

Так що з поліомієлітом ще пронесло, оскільки Україна, хоч з затримками і тяганиною, але виконала турову імунізацію проти поліо згідно алгоритму, який пропонується ВООЗ усім країнам, де стаються схожі спалахи поліомієліту.

Але захворюваність на кір та інші інфекції в Україні зросла у рази. А вчора був свідком телефонної розмови, коли педіатр повідомила про 5-й (п’ятий!) за день випадок лабораторно підтвердженого кашлюка. Може й співпадіння, але подумайте і ви.

Читайте в Телеграм




Stepan Beglaryan

Степан Бегларян, педіатр, дитячий імунолог.
Консультую на прийомі (Київ), а також онлайн.
Розробляю інформаційні сервіси.

Якщо можу допомогти:
онлайн консультація

Складіть особисту схему вакцинації:
вакарта – вакцинальна карта

Розпишу вам індивідуальний план щеплень:
замовити в імунолога

Заповню та завірю історію щеплень:
міжнародний сертифікат вакцинації

Дорослим пацієнтам:
Ілона Бегларян - терапевт, кардіолог

Перевірте імунну систему дитини:
імунологічний онлайн тест

Опубліковано Степан Бегларян

Педіатр, дитячий імунолог. Приймаю в клініці Смарт Медікал Центр (Київ). Люблю наукові докази та здоровий глузд. Пишу дисертацію з первинних імунодефіцитів. Розробляю вакцинальну карту "вакарта" - vakarta.com

Залишити коментар

Прокоментуйте

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.