Пост для батьків, які ще не розібралися, чи стається щось страшне після вакцинації чи все буде добре.

Шукаючи інформацію про наслідки після вакцинації, ви можете всюди бачити поділ на реакції після вакцинації та ускладнення після вакцинації.

Реакції

Реакції на щеплення – це те, що інколи трапляється і минає без жодних наслідків.

Найчастіші реакції – підвищення температури тіла (1 на 7-10 випадків), ущільнення, болючість і почервоніння в місці ін’єкції (1 на 4-6 випадків). На вакцину проти кору, паротиту, краснухи (КПК) зрідка може бути незначна висипка протягом кількох днів (1 на 20-30 випадків). Бувають і більш неприємні реакції, наприклад, з частотою 1 на 2 млн випадків – тимчасове зниження тонусу м’язів після вакцинації оральною поліомієлітною вакциною (раніше було 1 на 200 випадків, таке зниження частоти – за рахунок обов’язкових доз інактивованої поліовакцини перед дозами оральної поліовакцини).

Ви знаєте, що робити з температурною реакцією – жарознижуючі: ібупрофен та/або ацетамінофен (він же парацетамол). Жарознижуючі засоби мають ефект і проти місцевої болючості.

Місцеві реакції (10-20% залежно від вакцини), вимагають дії часу та минають самі собою. Почервоніння, ущільнення, болючість здебільшого минають протягом кількох днів, інколи протягом тижня після уколу. Ущільнення в рідкісних випадках може розсмоктуватися аж до 2 місяців. Чи погано це – ні. Що робити – чекати, спостерігати.

В інструкціях до кожної вакцини є список можливих поствакцинальних реакцій з відсотками вірогідності.

Листи капусти, йодні сіточки, гомеопатичні (ха-ха) знеболюючі мазі – неефективні. Що ефективно (повторю) – це час та, за потреби, жарознижуючі.

Про цільноклітинну та безклітинну АКДП

Найбільш реактогенна вакцина на рахунок місцевих реакцій – це АКДП, але лише та, яка цільноклітинна. Наприклад, зараз в українських поліклініках наявна індійська цільноклітинна АКДП. І її реактогенність – це питання не Індії як країни виробництва, а саме цільноклітинної протикашлюкової складової. З місцевих реакцій 20-40% пацієнтів мають болючість, почервоніння та набряк місця ін’єкції протягом кількох днів. Неоднократно бачив такі реакції, всі вони минали за кілька днів без жодних наслідків. Чи діє така вакцина – діє. Чи ефективна – так, ефективна. Чи неприємно це для дитини та батьків – неприємно. Якщо все таки боїтеся, розумним вибором буде АаКДП – ацелюлярна, тобто безклітинна вакцина. Але при відсутності безклітинної вакцини і наявності цільноклітинної розумно обрати ту, яка є.

Певні шанси мати місцевий набряк після цільноклітинної АКДП – це ніщо проти навіть натяку на шанси захворіти дифтерією, коклюшем або правцем. А такі натяки є.

АаКДП (ацелюлярна) буває як окремою вакциною, так і багатокомпонентною спільно з компонентами проти поліомієліту, гемофільної інфекції, гепатиту B.

Про ускладнення

НППІ – несприятливі події після імунізації. Фактично це те, що не повинно було бути після вакцинації, але сталося. І тоді треба шукати причинно-наслідковий зв’язок. Не знайшли зв’язку – значить не вакцина причина. А якщо всі діти, вакциновані цією серією чи в цій клініці мають подібні наслідки – є зв’язок.

Частіше всього батьки плутають НППІ, ускладнення з будь-якими ситуаціями після вакцинації. Наприклад, нежить чи кашель, який стається так чи інакше, може статися після щеплення. Але жодна жива, жодна нежива вакцина не може викликати застуду чи іншу повноцінну хворобу.

Качиний тест

Є закрита коробка, на коробці сидить кролик. Ви стоїте неподалік та бачите, що кролик стрибнув. Одразу після цього, качка (про яку ви не знали), що сиділа всередині коробки, крякнула. Ви не бачили цю качку, не знали про неї. Там же знаходиться кролик. Чи кролик крякнув? Жартівливий “качиний тест” на очевидність (дак-тест) говорить, що якщо щось виглядає, як качка, плаває, як качка, і крякає, як качка, то це напевно і є качка. Ви можете витрачати час на вивчення крякання кроликів, маєте право, час ваш.

Посилання

Залишаю лінки на достовірну інформацію Центрів контролю та профілактики захворювань (CDC):

Юридичні межі, в яких можна працювати лікарям в Україні, враховані в українських інструкціях до кожної вакцини. Тобто одна й та сама вакцина, незалежно від здорового глузду, може мати ті чи інші обмеження в окремо взятій країні.

Інші ситуації

Слід пам’ятати ситуації втрати свідомості від самого факту укола, до чого більш схильні дорослі, ніж діти. Страхи є всюди, але знаю, що ви, пацієнти, здатні всі страхи подолати.

Читайте в Телеграм




Stepan Beglaryan

Степан Бегларян, педіатр, дитячий імунолог.
Консультую на прийомі (Київ), а також онлайн.
Розробляю інформаційні сервіси.

Якщо можу допомогти:
онлайн консультація

Складіть особисту схему вакцинації:
вакарта – вакцинальна карта

Розпишу вам індивідуальний план щеплень:
замовити в імунолога

Заповню та завірю історію щеплень:
міжнародний сертифікат вакцинації

Дорослим пацієнтам:
Ілона Бегларян - терапевт, кардіолог

Перевірте імунну систему дитини:
імунологічний онлайн тест

Опубліковано Степан Бегларян

Педіатр, дитячий імунолог. Приймаю в клініці Смарт Медікал Центр (Київ). Люблю наукові докази та здоровий глузд. Пишу дисертацію з первинних імунодефіцитів. Розробляю вакцинальну карту "вакарта" - vakarta.com

Залишити коментар

Прокоментуйте

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.