Глисти в організмі дитини, їх личинки – страшно? Коли мова йде про гельмінтів у дитини, спокою батьків приходить кінець. Ви, батьки, готові на все, щоб паразитів позбутися. Та чи все так страшно, як здається?
Звісно, скажу одразу, що гельмінти – річ нехороша. І лікувати ці хвороби точно потрібно. Але позиція, яку б хотілося донести, полягає в тому, що не слід страхам піддаватися, не слід слухати тих, хто вашим страхом маніпулює.
Вам здається, що я жартую? Що ж, поїхали, інформація не вигадана. І слідкуйте за градусом вашого страху.
Існують 3 види глистів, які можуть паразитувати в організмі людини, наприклад, у вашому організмі. Нематоди – круглі черви. Трематоди – черви-сисуни. Цестоди – стьожкові черви.
Нематодози
У світі понад мільярд осіб заражені одним або кількома кишковими нематодами. За даними ВООЗ щороку на аскаридоз хворіє від 800 млн до 1,2 млрд осіб, на трихіуріаз – від 600 до 800 млн, на анкілостомідоз – від 550 до 750 млн. Переважають нематодози в країнах з низьким рівнем санітарних умов, однак нерідко трапляються і в розвинених країнах.
В Україні реєструється понад 2000 хворих на трихоцефальоз на рік, 65000 – на ентеробіоз, 45000 – на аскаридоз. Також часто діагностуються стронгілоїдоз та трихінельоз.
Трематодози
Трематоди, або сисуни, є поширеними паразитами людини. Майже 40 (з відомих 7200) видів трематод можуть паразитувати в людині. Локалізуються трематоди в кишках, жовчних шляхах, легенях, венулах кишок і сечових шляхів, а для шистосомозу характерний фіброз печінки (це цироз).
Більшість ускладнень цих гельмінтозів пов’язана з нетиповою локалізацією в організмі, їх міграцією.
В число трематодозів людини входять: апофалоз, афтихіностомоз, гастродискоїдоз, гетерофіоз, дикроцеліоз, клонорхоз, метагонімоз, нанофієтоз, опісторхоз, парагонімоз, плагіорхоз, псевдамфістомоз, уотсоніоз, фасціольоз, фасціолопсидоз, хімастлоз, церкаріоз, шистосомоз, евритремоз, ехінопарифіоз, еупарифіози, ехіностомози, ехінохазмоз.
На шистосомоз хворіє близько 200 млн людей. Ризикують заразитися ним 650 млн осіб, на клонорхоз – 300 млн, на парагонімоз – 300 млн, на фасціольоз – 90 млн, на опісторхоз – 80 млн.
Цестодози
Відомо близько 3500 видів цестод. Всі вони можуть паразитувати в людині. У різних країнах поширені різні глисти-цестоди. Це залежить від тварин, частіше всього риби, через яку черв потрапляє в людину. А карликовий ціп’як може передаватися від людини до людини. Найпоширеніше джерело паразитів – сира або термічно недооброблена риба.
Цестоди запрошують вас на суші. Всередині вас можуть погостювати гіменолепідоз, дирофіляріоз, дифілоботріоз, ехінококоз, теніаринхоз, теніоз та інші непрохані паразити.
Всі ці глисти так стрьомно звучать. Уявіть лише слова лікаря: “У вашої дитини …” (вставте будь який гельмінтоз). Страшна зараза, як на слух, так і на вигляд.
Зверніть увагу
Виходить, що так багато людей в світі хворі гельмінтозами. Але чомусь вони не б’ють на сполох, не кричать про глистів у кожному ЗМІ.
Глистами лякають лише ті, хто зацікавлені в призначенні вам мега-гіга-тера-пета-довжелезного списку препаратів. Не тільки протиглистних, але й дезінтоксикаційних, сорбентів, вітамінів, антигістамінних та інших, інших, інших.
Діагностика
По науковій логіці медицини, як і завжди, стріляти з гармати по горобцях не потрібно. Для діагностики глистної інвазії часто достатньо провести гельмінтологічне дослідження стула. Це коли лаборант обробляє матеріал, збагачує його спеціальними речовинами і дивиться в мікроскоп. Якщо результат дослідження сумнівний, тоді можна використовувати для підтвердження сироваткові імунологічні методи діагностики (зазвичай в приватних лабораторіях).
Що робити
На щастя усі гельмінти спокійно лікуються якимось одним протигельмінтним препаратом. Яким саме – залежить від черва. Варто проконсультуватися з лікарем, саме для цього вони існують – приймати рішення, робити вибір. При окремих гельмінтозах може бути призначений ще який-небудь симптоматичний препарат. Наприклад, вітамін B12 при дифілоботріозі. Тому думка лікаря досить важлива. Дезінтоксикаційних, антигістамінних і т.д. приймати не потрібно. Ускладнення глистних інвазій – теж рідкісні.
Якщо вам, вашій дитині призначили більше пари препаратів, якщо це купа непотрібного барахла, якщо це так звана “схема лікування глистів” протягом тижнів і місяців з новими і новими препаратами через кожний тиждень-другий – знайте, вас надули. Надурили, ввели в оману, скористалися вашим страхом. Тікайте від таких схем лікування. Може навіть вважайте, що вас хочуть затягнути в “секту детоксикації”. В країнах пострадянського мислення це не рідкість. Не треба так.