Слово “застуда” з медичної точки зору вкрай невірне, так склалося історично. Те саме з англійським “catch a cold”. В об’єктивній реальності поява у людини гострої респіраторної вірусної інфекції ніяк не пов’язана з переохолодженням.
Ініціатори цього поста – пацієнтські фрази “нас продуло”, “відкривали вікно”, “бігали на холоді”, “пропотіли і змерзли”.
Не стверджую, що холод не вміє викликати хвороби. Таки вміє, але інфекції від переохолодження бактеріальні: ангіни, пневмонії, інфекції сечовидільної системи або бактеріальні ускладнення вже наявних вірусних інфекцій. Іще переохолодження може призвести до погіршення симптоматики недолікованої хвороби, також, наприклад, до місцевого невриту.
Нежить в Антарктиді не трапляється. Якщо заклало ніс і тече – природа цього стану або вірусна (набагато частіше), або алергічна (рідше, у вигладі сезонного риніта).
Ще раз:
- нежить – переважно від вірусів (переохолодження тут ні до чого);
- а переохолодження – викликає зниження місцевого неспецифічного імунного захисту, що в свою чергу активізує місцеву бактеріальну флору (а віруси в цьому не винні).
Незважаючи на це, ментально існує два паралельні світи.
Реалія номер 1: віруси і переохолодження ніяк не перетинаються.
Реалія номер 2: тотальний контроль, для якого візьмемо кілька інгредієнтів:
- повне ігнорування відсутності зв’язку між переохолодженням і ГРВІ;
- ефект Даннінга-Крюґера – чим менше експертного розуміння, тим більше впевненість у своїх знаннях (бо тут зв’язок є – між некомпетентністю і самовпевненістю);
- багато вільного часу (що в загальному добре, коли є маленька дитина);
- схильність до контролю.
Змішаємо ці чотири інгредієнти та отримаємо маму чи тата, дідуся чи бабусю, схильних до тотального контролю. Таких бабусь більше (такою, на жаль, є чисельна гендерна нерівність у віці за 60 років). Хоча мам і тат, схильних до надмірного контролю ситуації, не менше.
Не маю жодної рекомендації зменшувати контроль батьків до своїх маленьких дітей. Мета наведеного лікарського спостереження в тому, щоб сім’я розуміла, куди варто направляти контроль, а куди, як не старайся, ефекту не буде. Також прочитайте про ГРВІ та імунітет.
“Ми ж будь-яке переохолодження виключили, все контролювали. Де ж не догледіли – знову захворіли…”
Знайома скарга.
Контролюйте відсутність гострих і мілких предметів, також небезпечних речовин в полі доступності дитини дошкільного віку. Контролюйте закритість вікон – встановлюйте додаткові замки на них. Контролюйте вчасне і часте провітрювання кімнати як вдома, так і в дитячому садку, школі. А от чужих дітей у навчальному закладі, хто вже має симптоми застуди або ще їх не має, але вже заражає вашу дитину, проконтролювати ви не зможете. І права це робити не маєте. Так само, як і проконтролювати ваших колег по роботі для захисту себе.
Контролюйте ті інфекції, які контролюються – вакцинуйте дітей, вакцинуйте себе. Ці інфекції так і називаються – вакцинконтрольовані. Якщо не в курсі, що робити і коли, складіть особистий календар щеплень за допомогою сервіса Вакарта.
Оскільки проти коронавірусу ще не винайшли вакцину, тут захищають саме карантин, соціальне дистанціювання, правило чистих рук. І масковий режим, а не теплий шапковий режим.
Гарного здоров’я та здорового глузду!