Застуда – це найчастіша з хвороб, які нас спіткають протягом життя. Плюс-мінус тиждень, банальна, завжди невчасна. Чи будемо ми тут розбирати усі відмінності грипу, аденовірусів, риновірусів, респіраторно-синцитіального вірусу та інших близько півтори сотні вірусів? Ні.

У цьому рутинному дописі підемо шляхом респіраторним – від носа до легень. Обговоримо те, про що питають пацієнти на консультаціях. А ще розберемося, як лікуватися при ГРВІ.

❄️❄️❄️

Для початку перекреслимо стародавній міф: застуда викликається не від переохолодження.

Це насторожує, як легко ми помиляємося про те, нібито застуда стається через холод. ГРВІ – гостра респіраторна вірусна інфекція. Вірусна – значить заражає хтось.

Ми, люди, взагалі схильні до помилок логіки.

Мозок лінивии

Отже, почнемо. Слиз із носа нікуди не “опускається”. Всі симптоми окремо взятого ГРВІ залежать від того, де в конкретного пацієнта є рецептори до цього конкретного віруса.

Будь-який вірус може прилипнути та проникнути лише до тих клітин, на поверхні яких наявні рецептори до цього віруса. Це справедливо для усіх вірусів. Рецептори до вірусів гепатитів знаходяться на клітинах печінки, і щоб потрапити туди, вірусу потрібно потрапити спочатку в кров. Тому, наприклад, гепатит В заразний саме через кров.

Місцеположення більшості рецепторів до певного вірусу ГРВІ можуть індивідуально дещо відрізнятися. Тому й у когось при наявному епізоді ГРВІ рікою тече з носа та трохи горло поболює. А в іншого пацієнта, який заразився одним і тим самим вірусом, нежить незначний, розвинувся сильний кашель, а горло взагалі не боліло. Так само можуть і очі запалюватися, сльозитися – рецептори зрідка і там наявні в когось на котрийсь із ГРВІ. Везіння-невезіння.

Ризики та лікування ГРВІ

(таблиця гортається горизонтально)

ОчіВухоНісГорлоГортаньТрахеяБронхи
Вірусне запалення
[частота: дуже часто, особливо у дітей]
[противірусні ліки від ГРВІ є лише від грипу]
конʼюнктивіт
[рідко]
катаральний (серозний) середній отит
[інколи]
риніт
[дуже часто]
фарингіт
[часто]
ларингіт
(охриплий голос)
[рідко]
трахеїт
(«горловий» кашель)
[дуже часто]
бронхіт
(«глибокий» кашель)
[інколи]
Чи можна зменшити шанси,
якщо вже заразилися ГРВІ?
нітакнінінініні
Чи можна вилікувати швидше,
ніж пройде самостійно?
нітакнінінезначнонітак
Чи можна зменшити
силу симптомів?
так,
краплі
так,
протизапальні за признач. лікаря
так,
судинозвужуючі та/або протинабрякові
так,
спреї чи пастилки, інколи ібупрофен
незначно,
інгаляції
незначно,
атмосферний та питний режим, пастилки, інколи інгаляції
так,
залежно від типу бронхіту
Чи можливе бактеріальне
ускладнення?
тактактактакнінітак
Як запобігти приєднанню
бактеріального процесу?
крапліпротизапальні за признач. лікарясольові розчини в нісантисептики (спреї, пастилки)за признач. лікаря
+Бактеріальне запалення
[частота: інколи]
[лікування: антибіотик]
гнійний конʼюнктивіт, блефарконʼюнктивітгнійний середній отитгнійний гайморитгнійний тонзилітбактеріальна пневмонія
Таблиця ризиків гострих респіраторних вірусних інфекцій, включно з можливим приєднанням бактеріальної флори (додано 02.04.2024)

Ніс → риніт

🤧

Вірус має якось потрапити всередину пацієнта. Респіраторні віруси ми вдихаємо. Скоріше так: віруси, які липнуть до наших дихальних шляхів, назвали респіраторними.

Респіраторний вірус, що прилітає в нашу носоглотку, прилипає до рецепторів слизової, клітина каже вірусу “запрошую вас, заходьте, почувайтеся, тепер це ваш дім”.

Симптоми

При зараженні клітини слизової носа запалюються: червоніють, набрякають, починаються різного типу виділення з носоглотки. Ну ви знаєте. Дітей від року до умовно десяти років історично називають шмаркачами.

Лікування

Симптоматичне лікування включає зниження ризиків приєднання бактеріальної флори з нагноєнням. Для цього варто часто промивати ніс сольовими розчинами. Щоб слиз не застоювався.

Додатково, якщо сильно закладає і важко дихати, варто використовувати судинозвужуючі краплі чи спреї. Судинозвужуючі краще лише при значній потребі. Можливе до них звикання, та й судини їх не дуже люблять.

Тобто сольові розчини важливіші, бо знижують ризики ускладнень, а судинозвужуючі – лише для комфорту.

Ускладнення – гайморити, отити

Може приєднатися бактеріальна флора до вже існуючого вірусного запалення. Тоді буде гнійний синусит, наприклад, гайморит. І ту бактерію доведеться знищувати антибіотиком. А вірусу все одно на всі антибіотики.

Отити під час ГРВІ теж вважаються ускладненнями. Але і тут питання – якщо це звичайний вірусний отит, тоді достатньо місцевого лікування під контролем педіатра. Якщо ж додалася бактеріальна інфекція (зазвичай це пневмококи), тоді так само як і з будь-якими гноєтворними бактеріями – краще вже під контролем ЛОР-лікаря.

В будь-якому разі, якщо гнійного (бактеріального) ускладнення немає – антибіотик непотрібен.

Горло → фарингіт

👄

Якщо у вас в горлі теж є рецептори до цього віруса, буде і фарингіт – запалення ротоглотки.

В принципі, часто ГРВІ можуть починатися з горла – вдихнути вірус через рот так само легко. Питання, де вірус прилипне першим.

Симптоми

Першіння в горлі, біль у горлі – це все знайомо нам ще з дитинства.

Лікування

Симптоматичне лікування так само, як і з промиванням носа, включає зниження ризиків приєднання бактеріальної флори. Для цього варто використовувати місцеві антисептичні спреї чи пастилки, якщо хочеться і можеться по віку їх розсмоктувати. Можна і те, і те чергувати.

Ускладнення – гнійний тонзиліт

Якщо з’явився гнійний наліт на мигдаликах – терміново до лікаря. Візуальне підтвердження додаткової бактеріальної флори потребує системного лікування. Можливо з дообстеженням при підозрі на найнебезпечніші типи бактерій, що вимагають інколи тривалого призначення рецептурних антибіотиків.

Але, аналогічно ситуації з носом, якщо бактеріального ускладнення немає – антибіотик непотрібен.

Гортань → ларингіт

😷

В гортані є голосові зв’язки, вони теж можуть містити рецептори до цього конкретного віруса.

Буде тоді осиплість голосу. Нічого страшного в цьому немає, коли вік старше 3 – 3,5 років. В молодшій віковій групі можливий ларингоспазм – невідкладний і дуже небезпечний стан.

Читайте окремий пост про стенозуючий лариготрахеїт та ларингоспазм.

Трахея → трахеїт

🤯

Трахея – ділянка дихальної трубки між гортанню та головним бронхом (від ямки внизу шиї і трохи нижче). А її запалення, трахеїт, – найнеприємніший тип кашлю.

З одного боку це не є ризиковий симптом, бо жодних переходів у гнійний процес при трахеїті не стається. З іншого ж боку – нервова система реагує на трахеїт, ніби “щось не туди попало, якщо не викашляти, тоді можна вмерти”. Спрацьовує захисний кашльовий рефлекс. І починається сильний надсадний нападоподібний кашель.

Трахеїт нечасто буває стабільно цілодобовим, пацієнт частіше “закашлюється” при зміні положення тіла зранку чи ввечері, нерідко в лежачому положенні. А також при зміні атмосфери з вулиці в приміщення чи навпаки. Ще при частому диханні, наприклад під час фізичних навантажень.

Детальніше читайте окремий допис про трахеїт – горловий кашель.

Високоефективних засобів проти трахеїту, на жаль, не існує. Поки буде запалення там, буде рефлекторний кашель. Тому такий кашель може затягнутися і після видужання до кількох тижнів – вже як залишковий незначний кашель.

При трахеїті можна лише пом’якшити горло м’яким теплим питтям, а найголовніше – зробити максимально комфортні атмосферні умови. Детальніше читайте за вищевказаним посиланням.

Бронхи → бронхіт

🫁

Симптоми

Якщо запалилися бронхи, їм уже все одно, який там на вулиці атмосферний режим. Кашель буде при бронхіті протягом усього дня. Такий кашель, що логічно, глибший, “вологий” – як в умовних дідусів із стажом куріння.

Вірусна завдання може зачепити трахею і бронхи як окремо, так і одночасно. Знову ж таки, є залежність, де саме в дихальних шляхах пацієнта наявні рецептори до цього конкретного віруса.

Так, так – не забувайте про це. Всі симптоми при ГРВІ залежать від мікробіологічних домовленостей віруса і вашого організму. Ні ви, ні лікар не зупините кашель за день. Чарівних ліків не існує. Від ГРВІ загалом немає ліків.

Лікування

Бронхіт буває різним, інколи може переходити з одного типу в інший.

Якщо запалені стінки бронхів стали липкими – тоді виникає обструктивний бронхіт. При обструктивному бронхіті лікар над легенями вислухає через фонендоскоп свистячі хрипи. Тоді будуть потрібні інгаляції з місцевими дихальними гормонами. Це безпечно та ефективно лікує бронхообструктивний синдром.

Якщо ж виділяється дуже густе мокротиння, тоді лікар вислухає над легенями вологі пухирчасті хрипи. І тоді мова йде про звичайний гострий бронхіт. В такому випадку лікар призначить муколітики, якщо вік пацієнта не дуже маленький.

До 3-річного віку розріджувати мокроту муколітиками небезпечна справа.

Кашльовий поштовх малечі ще недостатній, щоб вивести мокротиння. Тому розрідження та збільшення мокроти препаратами може навпаки погіршити стан, навіть призвести до пневмонії.

Коротше кажучи, при бронхіті ви будете відвідувати лікаря, і скоріше мінімум двічі – для контролю.

Адже в бронхах процес теж може ускладнитися бактеріями. В такому разі мова піде про пневмонію.

Запалення легень – пневмонія

🫁🔥

Говорячи про бактеріальне ускладнення вірусного бронхіту, малася на увазі саме звичайна бактеріальна пневмонія.

Є ще незвичайна? Ага, існують вірусні пневмонії, викликані самим вірусом без бактерій. Так уміють грип, кір, краснуха, наприклад.

А буває ще коронавірусний пневмоніт, так звана атипова пневмонія – інтерстиційний набряк легень.

Чи можуть вірусні пневмонії теж ускладнюватися (додатково) бактеріальною флорою? Звісно, аякже – тоді буде ще гірше.

Краще вакцинуйтеся проти пневмококів, тому що саме вони викликають майже всі бактеріальні пневмонії. І від сезонного грипу вакцинуйтеся. Та й від інших інфекцій.

Бактеріальна пневмонія лікується антибіотиками, з вірусними складніше.

Як дитячий імунолог, стикався навіть з рідкісними грибковими пневмоніями у пацієнтів з важкими імунодефіцитами. Але то не при ГРВІ, забудьте.

Що робити

Тепер до більш радісного. Умовно в дев’яти випадках з десяти ГРВІ не так все страшно, бо все минає за тиждень-півтора без ускладнень.

🤌

У підсумку

Симптоматичне лікування ГРВІ включає наступні два моменти.

  • Знижувати ризики бактеріальних ускладнень, а саме:
    • промивання носа,
    • місцеві антисептики для горла, інколи для вух чи очей,
    • лікування залежно від типу бронхіту.
  • Робити стан комфортнішим, поки імунна система не знищить увесь вірус в організмі:
    • контроль температури,
    • судинозвужуючі для носа,
    • комфортна атмосфера та приємне для горла пиття.

Вічний діалог:

– Так і що, немає противірусних проти застуди?

– Немає. Лише є від грипу специфічний відносно токсичний препарат, лише за потреби.

– Тоді може антибіотики?

– Вірусам все одно хоч на десять антибіотиків одночасно. Антибіотики лише знищать бактерію. Тому якщо станеться вторинне приєднання бактеріального ускладнення, гнійний процес чи підтверджений перехід бронхіта в пневмонію, антибіотик дійсно знадобиться. А наперед “про всяк випадок” при ГРВІ він не спрацює. Тим більше більшість випадків застуд протікають без ускладнень.

– Так і що, дійсно пшикати, розсмоктувати і багато пити, і просто чекати видужання?

– Так, щоразу. За день-два ніхто від банального ГРВІ чарівним способом не виліковується. А якщо краще не стає – ідіть до лікаря.

– А гомеопатія?

– То магія. Юридично допустима, медично неефективна. От щойно побачите, що на вулиці літають баби-яги в ступах – значить магія таки працює, тоді вже й гомеопатія. А поки не витрачайте кошти на маячню.

🩺

Управління ризиками – коли йти до лікаря?

Маєте значний кашель – ідіть до лікаря вислухати легені і вирішувати, чи це всього лише трахеїт, який сам пройде, а чи можливі бронхіти-пневмонії, аналізи-рентгени.

При погіршенні ситуації з носом, горлом, вухами – теж на огляд до лікаря.

При високій температурі від 38*С і вище протягом кількох днів – також не нехтуйте консультацією.

Що робити з високою температурою як одним із загальних інтоксикаційних симптомів (особливо якщо важко збивається), є окремий допис про температуру. Там про дітей, але й дорослим приблизно все так само.

Зазначу важливий момент: в перші дні інфекції вірус робить все, що зможе, а приблизно з третього дня вже з’являються антитіла, і температура зазвичай іде на спад.


🛡️💨🦠

Якщо ви занудьгували, читаючи це усе просто так, без наявної хвороби, або і так усе знали про ГРВІ – краще тоді прочитайте, як працює імунітет. Там більше гумору. А після читання, якщо самопочуття та погода дозволяють, краще йдіть дихати свіжим повітрям без великих скупчень людей. Доброго здоров’я!


За донати від 200 грн - бонус!




Степан Бегларян, педіатр, дитячий імунолог.
Консультую на прийомі (Київ), а також онлайн.
Розробляю інформаційні сервіси.

Якщо можу допомогти:
онлайн консультація

Складіть особисту схему вакцинації:
вакарта – вакцинальна карта

Розпишу вам індивідуальний план щеплень:
замовити в імунолога

Заповню та завірю історію щеплень:
міжнародний сертифікат вакцинації

Дорослим пацієнтам:
Ілона Бегларян - терапевт, кардіолог

Перевірте імунну систему дитини:
імунологічний онлайн тест

Опубліковано Степан Бегларян

Педіатр, дитячий імунолог. Приймаю в клініці Смарт Медікал Центр (Київ). Люблю наукові докази та здоровий глузд. Пишу дисертацію з первинних імунодефіцитів. Розробляю вакцинальну карту "вакарта" - vakarta.com

Залишити коментар

ПрокоментуйтеСкасувати відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Exit mobile version