Якщо захворювання на сказ уже розпочалося, тоді 100% смерть. Це якщо заразитися і не вакцинуватися.

Наведу в першу чергу алгоритм дій, тому що при найменших ризиках сказу довгі роздуми ні до чого. Наведу ті варіанти, якими реально можна профілактуватися в Україні.

Постконтактне щеплення

= постекспозиційна профілкактика

Схема вакцинації – залежно від категорії ушкодження

Якщо коротко – то при будь-якому УШКОДЖЕННІ ШКІРИ людини
чи КОНТАКТУ ІЗ СЛИЗОВИМИ оболонками людини
НЕЗНАЙОМОЮ ТВАРИНОЮ – це категорії II та III.

В такому випадку – стандартна профілкатика:

Негайна вакцинація – 5 окремих внутрішньом’язових введень за схемою
0 – 3 – 7 – 14 – 28 днів, рахуючи від першого введення.


А якщо це ОБСЛИНЕННЯ НЕУШКОДЖЕНОЇ ШКІРИ – це І категорія.

Тоді ризики трохи менші:

Щеплення непотрібне, якщо є відомості про попередню вакцинацію тварини.

В інших випадках – вакцинація тричі внутрішньом’язово за схемою
0 – 7 – 28 днів, рахуючи від першого введення.

Кому цікавий більш детальний розподіл по категоріях ураження, можете глянути класифікацію наприкінці запису.

Чи можна не вакцинуватися?

Якщо ви знаєте що конкретна тварина, яка вкусила, вакцинована проти сказу і отримувала вчасні ревакцинації (для конкретних видів тварин можуть бути свої терміни), тоді все одно подумайте ще раз. Адже записи про щеплення можна підробити, а життя дорожче. Хіба що ви терміново перевірите у лабораторії кров цієї тварини на достатність рівня антитіл проти сказу.

Чи можна завершити вакцинацію раніше?

Якщо тварина дика чи безпритульна – тоді обов’язково потрібно пройти повний курс щеплення.

У випадку, якщо тварина має постійний “притулок”, і якщо ви маєте змогу спостерігати за нею, тоді можна спостерігати за нею 10 днів. При цьому початкові дози вакцини все одно повинні вводитися. Якщо за 1-10 днів симптомів сказу в тварини не виникає, можна завершувати курс раніше. Але краще не ризикувати.

Update: В Індії зафіксовані випадки тривалого носійства сказу в організмі собаки.

Є ще можливість перервати схему профілактики, якщо цю тварину було досліджено в лабораторії та сказу не виявлено. Однак, маючи інформаційні повідомлення про випадки сказу, де при тестуванні тварини сказу не було, а потім людина все таки захворіла на сказ і померла; а також будучи лікарем і розуміючи ситуацію з мінімальними, але ризиками помилкових аналізів – краще пацієнтові не ризикувати та нормально завершити схему щеплення.

Чи можна порушити дні схеми?

Не рекомендується. Але всяке буває. Якщо таки порушили, просто витримайте проміжок між дозами. Наприклад, якщо четверта доза була зроблена не на 14-й день, а на 16-й, тоді витримайте до наступної дози необхідний інтервал у 14 днів – тоді остання буде не на 28-й, а на 30-й день.

При значному порушенні проконсультуйтеся з лікарем, можуть знадобитися додаткові дози.

Через скільки днів після контакту можна починати вакцинацію?

Негайно, якомога швидше. Краще в той самий день звернутися у травмпункт. Якщо навіть пройшло день, два чи ви згадали через місяць – ідіть і вакцинуйтеся.

Вірус сказу рухається по нервах і досягає спинного і головного мозку. Цей процес може тривати по-різному, залежно від місця укусу (наприклад, стопа чи шия). Але і після вакцинації потрібен час, щоб почали вироблятися антитіла і “наздогнали” вірус, який ще не реалізувався у хворобу. Не жартуйте з цим. Немає жодного реально доведеного випадку видужання після сказу, це завжди смертельна хвороба.

Чи потрібна додаткова вакцинація проти правця?

Так, у травмпункті за протоколою мають ввести ревакцинальну дозу проти правця в одне плече та розпочати щеплення проти сказу в інше плече.

Протиправцевий компонент міститься у вакцинах АП-м, АДП-м або АаКДП-м – вводиться одна чи три дози за схемою, залежно від попередньої історії щеплень пацієнта. Або не вводиться взагалі, якщо останнє щеплення проти правця було менше п’яти років тому.

Назви вакцин

В державних закладах України буває наявна вакцина Верораб.

У приватних клініках та в аптеках буває вакцина Індіраб. Останнім часом вона буває також і в державній системі.

Взаємозамінність та комбінування вакцин

Вакцини проти сказу взаємозамінні, тому якщо ви почали щепитися будь-якою антирабічною вакциною в одній країні і поїхали в іншу країну, спокійно продовжуйте схему іншою вакциною.

Якщо потрібно їхати в інше місто чи іншу країну, візьміть довідку, що проходите курс вакцинації від сказу. І тоді в іншому місці курс вакцинації можна буде продовжити.

Комбінації з іншими вакцинами можливі без додаткових протипоказів. Як завжди – у різні кінцівки. Можете планувати комбінації онлайн – за посиланням.

Можливі побічні ефекти

Вакцини проти сказу – це звичайні неживі інактивовані препарати для внутрішньом’язового введення. Тому мають у перші три доби 10% шансів загальної температурної реакції та 15-20% шансів місцевої реакції в місці уколу.

Алгоритм дій при виникненні реакцій на вакцину – стандартний за посиланням.

А якщо анафілактичний шок?

Шанси мати анафілактичну реакцію на антирабічні вакцини теж стандартні – близько 1 шансу на мільйон випадків. Анафілаксія на укус бджоли чи на дивний тропічний фрукт набагато більш можлива. Тому не переживайте, просто майте на увазі.

Вакцинація проти сказу – єдина, при якій навіть при виникненні у перші хвилини після введення анафілактичної реакції (чи набряку Квінке) продовжувати наступні дози не протипоказано. Подальша схема все одно має бути виконана, але в показаннях зазначено робити їх далі вже в станіонарному закладі, де є реанімаційне відділення.

Все це через стовідстоткову смертність у випадку настання хвороби на сказ. Тому імунізація щепленнями – єдина можливість профілактики.

Куди звертатися – травмпункт, рабіолог, терапевт / педіатр?

В Україні є певна забюрократизованість профілкатики сказу. Тому, щоб вам не порушити медичні протоколи та менше конфліктувати з людьми, які мали б спокійно робити свою роботу по захисту вашого здоров’я (але чомусь не хочуть захищати вас від ризиків смерті від сказу), роз’ясню кілька моментів.

Після ризикового контакту з твариною зверніться у травмпункт.

Вас має оглянути травматолог, при потребі проводиться первинна хірургічна обробка рани (обробка антисептиками, при потребі накладання швів тощо). Далі травматолог дає “дозвіл на вакцинацію” проти сказу і проти правця, і ви ідете в кабінет вакцинації. Подальші дози – як вже вам скажуть: чи в цій конкретному медзакладі чи до сімейного лікаря, залежно де є потрібна вакцина, або з направленням в антирабічний центр до лікаря-рабіолога (rabies – сказ).

Але буває, що:

  • трампункт не приймав, бо вихідні;
  • в цьому травмпункті не було вакцин, а уже вечір п’ятниці;
  • в державній системі закінчилися вакцини проти сказу, невідомо коли будуть;
  • лікаря-травматолога вкусила “антивакцинальна лисиця”, тому він вам натякнув: “нащо вам ті вакцини, від них відмовлять руки-ноги, буде лупа на голові, небо впаде на землю та прийде антихрист – краще знайдіть того пса/кота/білку, та й мабуть тварина ж виглядала здоровою…” (може ще згадає, що за “от за совєтів…”);
  • антирабічний центр закритий на спалах кoвiду;
  • і таке інше.

І що тоді робити:

Ідіть туди, де є вакцина і лікарі. Якщо дійсно державний пункт вакцинації закритий чи немає потрібної вакцини, зверніться у приватну клініку.

Приходьте в Києві до мене

Щодо вакцинації приймаю і дітей, і дорослих. Перевірте наявність вакцини в Смарт Медікал Центрі, і тоді записуйтеся.

Зазвичай у такому випадку я оглядаю рану. Якщо це не подряпинка, і потрібна хірургічна обробка – кличу травматолога чи хірурга. В рекомендаціях описую, чому пацієнт звернувся до мене (якщо це перша доза, а травмпункт не приймав або не було вакцини). Також пишу, що вакцинація проти сказу за інструкцією повинна бути розпочата якомога швидше, будь-яке відкладання в часі може мати ризики для життя пацієнта. І рекомендую далі звернутися у травмпункт у найближчий час.

Насправді щодо сказу є лише дві важливі речі:

  1. Надати всю вчасну медичну допомогу пацієнтові, прибравши всі можливі ризики для здоров’я – якомога швидше розпочати щеплення, при потребі обробити рану.
  2. Виконати бюрократичну складову, щоб це відповідало чинним наказам, і при цьому (увага!) зберегти перший пункт. Бо для чого тоді існують медицина й лікарі?

Подобається інформація на сайті? Час від часу публікую цікавинки і в телеграм-канал – запрошую вас:

t.me/stepanbeglaryan

(підписка ні до чого не зобов’язує)

Вакцинація планово – до укусу

Преекспозиційну профілактику (до можливого укусу) варто проводити особам, які тісно контактують з тваринами або часто відвідують дику природу: працівникам вірусологічних та ветеринарних лабораторій, особам, що відловлюють тварин, ветеринарам, мисливцям, лісникам та ін.

Преекспозиційні профілактичні дози вводять за схемою чотирьох доз, рахуючи від першого введення + подальша ревакцинація:
0 – 7 днів – 28 днів – 1 рік – далі кожні 5 років.

Жахлива історія пацієнтки

Не ризикуйте – вакцинуйтеся. Бо подібних історій багато, і не лише в Україні:


Категорії ризиків зараження людини сказом
(детальна, необов’язкова для пацієнта, інформація):

I категорія

  • відсутність ушкоджень шкіри, непрямий контакт
  • обслинення неушкодженої шкіри

II категорія

  • обслинення ушкодженої шкіри
  • обслинення слизових оболонок
  • поодинокий поверхневий укус домашньою твариною в одній із таких ділянок: плече, передпліччя, нижні кінцівки або тулуб

III категорія

  • IIIА:
  • обслинення ушкоджених слизових оболонок
  • будь-який укус в одній із таких ділянок: голова або обличчя, шия, пальці, кисті рук, промежина, статеві органи
  • множинні укуси (2 чи більше), завдані домашньою твариною
  • IIIБ:
  • будь-який укус або обслинення будь-якої локалізації, завданий дикою незнайомою м’ясоїдною твариною або кажаном.




Степан Бегларян, педіатр, дитячий імунолог.
Консультую на прийомі (Київ), а також онлайн.
Розробляю інформаційні сервіси.

Якщо можу допомогти:
онлайн консультація

Складіть особисту схему вакцинації:
вакарта – вакцинальна карта

Розпишу вам індивідуальний план щеплень:
замовити в імунолога

Заповню та завірю історію щеплень:
міжнародний сертифікат вакцинації

Дорослим пацієнтам:
Ілона Бегларян - терапевт, кардіолог

Перевірте імунну систему дитини:
імунологічний онлайн тест

Опубліковано Степан Бегларян

Педіатр, дитячий імунолог. Приймаю в клініці Смарт Медікал Центр (Київ). Люблю наукові докази та здоровий глузд. Пишу дисертацію з первинних імунодефіцитів. Розробляю вакцинальну карту "вакарта" - vakarta.com

Залишити коментар

ПрокоментуйтеСкасувати відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Exit mobile version