Ацетон у дітей – як лікувати? Це питання займає уми батьків щоразу, коли у дитини трапляється блювання, особливо при гострій кишковій інфекції. Чому виникає і що робити?

Буває при різних станах. У здорових дітей найчастіше виникає як ускладнення гострої кишкової інфекції. Назви-синоніми стану:

  • ацетонемічний синдром
  • кетотична гіпоглікемія
  • недіабетичний кетоацидоз
  • синдром циклічного ацетонемічного блювання

Як виявити

  • запах ацетону з рота
  • визначення ацетону в крові
  • визначення ацетону в сечі (експрес-тест)

Чому виникає ацетонемія

  • В нашій крові є глюкоза – один з основних енергетичних компонентів організму. Нам завжди потрібен певний рівень глюкози в крові. Коли цей рівень падає, ми відчуваємо голод.
  • Дуже низький рівень глюкози (гіпоглікемія) призводить до судом та коми. Люди, хворі на цукровий діабет, після введення інсуліну повинні з’їсти певну кількість їжі. Якщо вони цього не зроблять, інсулін може так знизити цукор крові, що виникнуть судоми, кома, пряма небезпека життю. Якщо виникають подібні ознаки, діабетики терміново поїдають щось солодке або п’ють солодкий чай.
  • Так чи інакше, ми живемо, і глюкоза в крові поступово вичерпується, як паливо в машині. Ми їмо, компенсуємо це. Якщо ми не їмо, організм має захисні механізми, щоб не допустити надмірне падіння рівня цукру крові.
  • По-перше, при тривалому зниженні рівня глюкози крові в хід іде глікоген (він утворювався з глюкози при її надлишку і відкладався в печінці на такі “чорні дні”). Тому глікоген перетворюється назад на глюкозу. Як відкрити закрутки на зиму.
  • По-друге, при зниженні рівня глюкози починаються швидше розщеплюватися жири. Це нормальний процес. Адекватні спортивні навантаження саме так і “спалюють жири”.
  • Є дитина, вона не їсть. Не їсть, бо капризна. Не їсть, бо неадекватні батьки. Або частіше всього не їсть, коли є блювання внаслідок кишкової інфекції. Глюкоза в крові впала до чисел, мінімально допустимих організмом. Глікоген з печінки (“закрутки”) вичерпався за годину. Залишилися тільки жири.
  • Жирні кислоти у цієї голодної дитини розщеплюються, розщеплюються і розщеплюються, даючи енергію для живлення клітин організму. Жири розпадаються на тригліцериди, ті – на жирні кислоти, а з останніх виходить ацил-коA (ацил-коензим-A). Але при такому шаленому розщепленні накопичується так багато ацил-коA, що він збивається у купу і перетворюється на кетонові тіла – ацетон, ацетоацетат і бета-гідроксибутират. Кетонові тіла провокують ще більше блювання, виходить замкнене коло.
  • Тобто, кетонові тіла, в т.ч. ацетон, накопичилися в крові внаслідок нестачі глюкози. Все, Шерлок, справа розкрита.

Як лікувати

  1. Якщо є блювання, прибрати його.
  2. Забезпечити поступлення глюкози в кров:
    • Якщо дитина може пити – тоді пити глюкозу! Деякі лікарі рекомендують пити розчин глюкози, куплений в аптеці. Але краще пити солодкий чай, солодкий узвар. Ще добре допомагає кока-кола (можна пепсі) – високий вміст цукру, може зменшувати нудоту – дуже хороший засіб.
    • Якщо дитина не може пити – розчин глюкози внутрішньовенно крапельно.
  3. Якщо є втрата рідини організмом (багатократне блювання, пронос), лікувати гостру кишкову інфекцію.
  4. Дієта – така сама, як і при гострій кишковій інфекції.

Тобто, при ацетонемії на фоні гострого гастроентериту додаткові міри не потрібні. Просто лікуємо гостру кишкову інфекцію.

Читайте також: Кишкова інфекція у дитини – симптоми, лікування.

Примітка батькам

Частіше всього блювання прибирається препаратами. Уявіть себе на місці дитини – не просіть, будь-ласка, лікаря призначати крапельне введення глюкози, якщо дитина може і хоче пити солодкий чай і кока-колу.

Якщо вашій дитині призначили купу препаратів, щоб “зняти ацетон” – це недоцільне призначення. Самолікуванням не займайтеся, але звертайтеся до адекватних лікарів.

Ацетонемічний синдром не є самостійним захворюванням. Це лише патологічний стан, який, хоч і небезпечний, але легко прибирається солодкими розчинами та їжею.

Читайте в Телеграм Читайте в Телеграм

Донат
За донати від 200 грн - бонус!




Stepan Beglaryan

Степан Бегларян, педіатр, дитячий імунолог.
Консультую на прийомі (Київ), а також онлайн.
Розробляю інформаційні сервіси.

Якщо можу допомогти:
онлайн консультація

Складіть особисту схему вакцинації:
вакарта – вакцинальна карта

Розпишу вам індивідуальний план щеплень:
замовити в імунолога

Заповню та завірю історію щеплень:
міжнародний сертифікат вакцинації

Дорослим пацієнтам:
Ілона Бегларян - терапевт, кардіолог

Перевірте імунну систему дитини:
імунологічний онлайн тест

Опубліковано Степан Бегларян

Педіатр, дитячий імунолог. Приймаю в клініці Смарт Медікал Центр (Київ). Люблю наукові докази та здоровий глузд. Пишу дисертацію з первинних імунодефіцитів. Розробляю вакцинальну карту "вакарта" - vakarta.com

Залишити коментар

Прокоментуйте

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.