Вже хворіли вітрянкою чи ні? Я так. Однак вітряна віспа може статися повторно, тому розпишу основні практичні поради, що робити під час хвороби, що може бути небезпечним і як від цього захиститися.

Вітряна віспа – вірусне захворювання, що відноситься до групи герпесвірусів. Вона ж – третій підвид герпесвірусів, вона ж – вітрянка, вона ж – varicella, вона ж – varicella zoster virus (VZV).

🦠 Один з герпесвірусів

Як і інші підвиди герпесвірусів, після зараження вірус вітрянки вже ніколи не покидає організм. При цьому пацієнт помічає саме перше потрапляння віруса в організм, тоді й стається хвороба.

Але є й відмінності від інших типів герпесвірусів. Простий герпес (1 чи 2 тип), Епштейна-Барр вірус (4 тип), цитомегаловірус (5 тип), герпесвіруси 6 чи 7 типів (що вміють викликати дитячу розеолу) можуть потрапити в організм як із виникненням симптомів – із значними висипаннями, інфекційним мононуклеозом, дитячою розеолою (залежно що типу герпесвірусу), так і слабосимптомно, наприклад, як легкий ГРВІ, а то й взагалі безсимптомно.

А вітряна віспа при першому потраплянні в організм викликає свої характерні симптоми практично завжди.

🧑‍⚕️ Діагноз вітряної віспи

При хворобі на вітрянку виникають висипання, що підвищуються над поверхнею шкіри (папули), більшість з висипних елементів містять в собі рідину (пустули). Тому лікарі називають таку висипку папульозно-пустульозною. Разом з періодом перебігу, разом з поступовим виникненнями висипань по всьому тілу – діагноз вітряної віспи встановлюється клінічно. Тобто аналізи для підтвердження хвороби не є обовʼязковими.

В перший день висипань інколи ще незрозуміло, чи це точно вітряна віспа, чи ні. Можна на початку сплутати, наприклад, з ентеровірусною інфекцією (вірусами Коксакі). Однак за день-два стає зрозуміло, що до чого. Наприклад, дуже характерною особливістю вітрянки є наявність висипань на волосистій частині голови.

📆 Тривалість

Від зараження до початку симптомів
може минути від 4-5 днів до 21 дня. Тобто інкубаційний період нестабільний, складає до 3 тижнів.

Сама хвороба
із симптомами триває 1-2 тижні + ще тиждень на завершення заразності та відновлення шкіри. В перші дні хвороби вітрянка може викликати також високу температуру тіла, нежить, першіння в горлі. Хоча це необов’язкові симптоми.

Заразність триває
ще 5 днів від дня появи останніх висипань.

▶️ Що робити, якщо захворіли

Як і при більшості гострих запалень, потрібно притримуватися двох основних принципів протягом хвороби:

  1. Знижувати ризики ускладнень
  2. Покращувати комфорт пацієнта

У випадку середньоважкого перебігу краще звернутися до інфекціоніста. Важкий ускладнений перебіг передбачає госпіталізацію в інфекційний стаціонар.

🎲 Небезпечні ускладнення вітрянки

Частіше за все вітрянку переносять ще у дитинстві. Частіше за все перебіг вітрянки не викликає великих проблем. “Але є одне але” – можливі ускладнення.

Кожний 20-й випадок хвороби на вітряну віспу дає ускладнення:

  • Лімфоїдна тканина. Можливі, наприклад, подальші проблеми з лімфовузлами, мигдаликами чи аденоїдами. Хтось із моїх пацієнтів розповідав, що у дитини після вітрянки значно збільшилися мигдалики, почалися постійні тонзиліти, а через рік довелося їх видаляти хірургічно у ЛОР-лікаря.
  • Пневмонія. Запалення легень від вітряної віспи можливі теж, але рідше.
  • Кератит. Теж буває нечасто, це запалення рогівки ока, може викликатися як вірусом вітрянки, так і простого герпесу. Дуже недобра річ, власне як і інші ускладнення.
  • Енцефаліт. Кожний 4000-й випадок хвороби на вітрянку перебігає з енцефалітом – запаленням мозку, викликаним напряму вірусом вітряної віспи. Це стовідсоткові госпіталізації. Внаслідок вітрянкового енцефаліту можливе як повне одужання, так і неврологічна інвалідизація на все життя, так і смертельний наслідок.

Статистично ризики ускладнень у дітей до 10-річного віку вдесятеро менші, ніж у дорослих після 20-річного віку. Однак, коли чую від колег-інфекціоністів, що працюють у дитячому стаціонарі, про черговий випадок вітрянкового енцефаліту у дитини 1 року, у дитини 2 років, то питання вікової статистики для цього конкретно взятого пацієнта відступає на останній план.

⬇️ Зниження ризиків

Проти вітряної віспи існують ліки, однак вони не завжди призначаються. Це препарати в пероральній формі (зазвичай таблетовані через рот) – ацикловір чи подібні йому валацикловір, ганцикловір. Вони можуть призначатися на перші 5 підвидів герпесвірусів. Препарати ці лише пригнічують вірус-мішень, на жаль, не знищують його і не виводять з організму.

Противірусних засобів існує небагато, і це одні з них.

Дітям ці препарати призначаються нечасто, оскільки вітрянка у дітей частіше має легкий перебіг. Однак, якщо лікар зафіксує у пацієнта середньоважкий чи важкий перебіг вітряної віспи, препарати будуть призначені. Перебіг вітрянки у дорослих частіше буває небезпечнішим, відповідно, дорослі частіше отримують призначення ліків цієї групи.

– Чому б не призначати всім, раз є ліки від вітрянки?
– А тому що препарат має виражену токсичність, тому призначають лише за потреби під наглядом лікуючого лікаря.

🦠 Додаткові ризики

Враховуючи, що вітряна віспа перебігає з висипаннями на шкірі, а також на слизових, враховуючи, що більшість пухирців лопають, – ці ранки можуть інфікуватися додатково бактеріальною інфекцією.

Прозора чи каламутна рідина всередині пухирців викликана вірусом вітряної віспи. А от якщо відкрита ранка почне потім нагноюватися як шкірний фурункул або як гнійний стоматит, тоді можливе використання антибактеріального препарату. Зазвичай це був би місцевий засіб, але при сильних або численних нагноєннях можливий і загальний антибіотик.

За потреби, для остаточного рішення про прийом антибіотиків через рот, лікар може призначити аналізи крові.

Оцінити аналіз крові щодо можливої потреби в антибіотиках – можна через онлайн-помічник для батьків Ведмедик. Щоб розуміти, чи вже бігти до лікаря.

Однак, на відносне щастя, бактеріальні ускладнення вітрянки стаються нечасто. Тим більше, що пацієнт може знизити ці ризики.

🎨 Кольорові розчини

Щоб не сталося нагноєння, висипання варто профілактувати змащенням певними розчинами. Мова не про антибіотики, а про антисептики чи просто про підсушуючі розчини.

Але згадаємо те, що заразність хвороби триває ще 5 днів, рахуючи від дня появи останніх висипань. Тому логічно проводити “інвентаризацію” висипних елементів кольоровим розчином, щоб бачити, чи з’явилися нові цятки, ще не змащені таким розчином.

– Як часто змащувати висипання при вітрянці?
– Достатньо 2 разів на день.

– Скільки днів змащувати?
– Змащувати, поки є відкриті ранки.

Зеленкою не треба. Тому що вона має високу токсичність. Взагалі, зеленка в совєцькому союзі була побічним продуктом виробництва ракетного палива. Якийсь комуністичний чудік при владі вирішив, що можна розвести спиртом і продавати для змащення шкіри. Ну ви зрозуміли, ракети і аналогов-нєт.

Що краще? Краще креми чи лосьони, що містять оксид цинку – популярними є “Пудер-Плін”, “Вітрянка-стоп”, “Кучіку” та інші аналоги. Вони білі, не сильно фарбують одяг, добре підсушують і трохи зменшують ззуд.

Також можна як варіант обрати червоний Фукорцин чи синій розчин Метиленового-синього (аптечна синька). Але спиртові розчини дуже маленьким дітям не дуже бажані. З іншого боку, метиленовий-синій буває і в водному розчині, таким можна підсушувати як шкіру, так і слизову ясен, внутрішньої поверхні щік.

Все ж, за можливості оберіть білий крем/лосьон з оксидом цинку.

👄 Ротова порожнина, горло

Найчастіше із слизових, на яких теж буває висипка, доводиться обробляти рот, в тому числі щодо висипань на яснах, язику, у горлі:

  • Антисептичні спреї, як при звичайних ГРВІ-фарингітах. Обирайте ті, що містять бензидамін, хоча це не суперважливо. Наприклад, Тантум-Верде, Фортеза, Т-септ та інші.
  • Також є антисептичні пастилки, які можливі дітям постарше та дорослим. За вираженої болючості обирайте ті, що крім антисептика містять ще й знеболюючий – з лідокаїном, бензикаїном, дибукаїном тощо. Наприклад, Трахісан, Деквадол, Декатилен, Анзибел (вибір також залежить від віку за інструкцією).

☺️ Питання комфорту

Якщо болючість в роті / горлі значна – додатково може призначатися ібупрофен (Нурофен, Ібупром, Імет тощо) – сироп дітям, таблетки школярам і дорослим. Незалежно від температури тіла. Ібупрофен, крім жарознижуючого ефекту, має ще й протизапальні і знеболюючі властивості. Тому при вираженому болю в ротовій порожнині варто обирати його 2-3 рази на день кілька днів.

Високу температуру знизить і парацетамол, і ібупрофен.

🌡️ Ібупрофен можна чи ні?

При цьому, згідно деяких рекомендацій, часто приймати ібупрофен під час вітряної віспи небажано, оскільки це може збільшити шанси нагноєння висипань. Тому майте це на увазі – ібупрофен краще лише за значної потреби, бажано нечасто.

Дозування можна теж швидко визначити через онлайн-сервіс “Ведмедик”:
розрахувати дозу парацетамолу чи ібупрофену.

🙁 Ззуд

Шкірний ззуд при вітрянці буває різного ступеня, у когось взагалі не чухається. Симптоматично, тобто за потреби, можна приймати пероральні (через рот) антигістамінні:

  • В багатьох пацієнтом вдома нерідко вже наявні препарати лоратадину (наприклад, Едем, Еріус).
  • Нерідко ефективнішим є цетиризин (наприклад, Алерзин, Цетрин, Алерон).
  • Дітям до року підійдуть краплі Феністил.
  • Проти вираженого ззуду краще одразу обрати засоби з рупатадином (Руфапін, Бліс).

Купатись чи не купатись?

Купатись можна без проблем. Буває, що вода посилює ззуд, тоді водні процедури краще проводити менш часто. А інколи ледь теплий душ зменшує ззуд при вітрянці, тоді купатись без обмежень. Так-так, це очевидно. Головне – можна.

🛡️ Вітряна віспа та імунітет

Чи страждає імунітет?

Перенесення хвороби на вітряну віспу під час хвороби та після неї ніяк не пригнічує імунну систему.

Тобто вітрянка “посилює” імунітет?

Фактично, так, після вітрянки виникає імунітет – з’являються противітрянкові антитіла імуноглобулін G (IgG), що зберігаються пожиттєво. Як і в інших випадках, антитіла проти вітрянки захищають лише від вітрянки.

Чи можна захворіти повторно?

Після перенесення вітряної віспи виникає стійкий імунітет на все життя, тому більшість тих, хто переніс хворобу, вже нею не захворіють. Однак 1,5% пацієнтів можуть захворіти повторно.

🧬 Імунодефіцит

Сама вірус вітряної віспи не викликає пригнічення імунної системи. Але якщо в пацієнта вже наявний імунодефіцит, тоді важкі ускладнення від вітрянки (енцефаліт, пневмонія, кератит) мають значно вищі шанси.

Тому, якщо вітрянка перебігала з такими ускладненнями, звертайтеся до імунолога: з дітьми можна до мене чи до колег.

💉 Вакцинація проти вітрянки

На відміну від інших типів герпесвірусів, наявні вакцини проти вітряної віспи:

  • Варілрикс – “бельгійська” вакцина. Британська компанія GlaxoSmithKline (GSK) виробляє її в Бельгії.
  • Варівакс – “американська” вакцина. Американська компанія Merck (MSD) виробляє її в США або Нідерландах.

Обидві вакцини наявні в Україні в приватній медичній мережі. Вони однаково ефективні та безпечні. Різняться лише ціною.

Це живі вакцини, тому деяким пацієнтам з первинними імунодефіцитами (вродженими генетичними), з вторинними імунодефіцитами (наприклад, при СНІДі, лейкозі, під час хіміотерапії онкозахворювань) ці вакцини протипоказані. Але протипокази є не при всіх формах імунодефіцитів, тому краще консультуватися з лікарем-імунологом. Бо якщо захист проти вітрянки можливий, пацієнтам із цими станами він був ще важливішим.

Всім іншим пацієнтам, хто ще не хворів, дорослим і дітям – можна робити щеплення від вітрянки.

З якого віку можна вакцинуватися?

Щеплення проти вітрянки можливе з віку 9 місяців.

Скільки доз вакцини потрібно?

Схема вакцинації проти вітряної віспи передбачає 2 дози з інтервалом у мінімум 6 тижнів (тобто півтори місяці) між ними.

Як комбінувати з іншими вакцинами?

Вакцини проти вітрянки як живі ін’єкційні вакцинні препарати – мають незначні особливості комбінування з іншими живими ін’єкційними вакцинами. Можете обрати потрібні вам вакцини в сервісі “Вакарта” в розділі комбінування вакцин.

Як щодо реакцій?

Можливі реакції відносно стандартні, подібні до можливих реакцій на вакцину КПК. Детальніше також дивіться на спеціальній сторінці сервісу “Вакарта” – про побічні реакції після вакцин.

Чи можна вакцинуватися після контакту?

Так, на щастя можна. Якщо зробити щеплення проти вітряної віспи протягом 72 годин після контакту (за деякими дослідженнями – протягом 96 годин), тоді хвороба не станеться.

Антитіла після вакцинації “наздоженуть” інфекцію ще в інкубаційному періоді, і знищать вірус, який ще не встиг розвинути симптоматику.

Деякою проблемо є те, що не завжди можна знати, коли точно відбулося зараження. Тому що заразність можу бути до початку симптомів (за 2-3-4 дні), а першими симптомами інколи є неспецифічні нежить, покашлювання, підвищення температури. І коли специфічні висипання з’являються, оті важливі 3-4 доби можуть вже минути, щоб встигнути вакцинуватися.

Але все ж, зараження від хворого може відбутися не в перший день контакту, антитіла після вакцинації можуть дійсно “наздогнати” хворобу і на пару днів пізніше, якщо її інкубаційний період затягнеться. Тому вакцинація все одно має величезний сенс. Лише були б у наявності вакцини.

😩 Оперізуючий герпес

Вірус вітряної віспи (Varicella Zoster Virus), перебуваючи в організмі людини з моменту перенесення хвороби на вітрянку, все ж може зробити достатньо неприємні речі в подальшому.

У дорослому віці, частіше після 50-річного віку, може статися така хвороба, як оперізуючий герпес (він же оперізуючий лишай, він же Herpes Zoster). Виникають дрібноточкові пухирцеві шкірні висипання, аналогічні герпетичним висипанням – від спини до грудної клітки по ходу одного чи кількох міжреберних нервів. Висипка ніби “оперізує” тулуб, тому й називється оперізуючий герпес, оперізуючий лишай.

Так, це було б цікаво, якби не проблема болю. Оперізуючий герпес викликає біль по типу сильного невриту – настільки значний, що людина втрачає працездатність. Хвороба може тривати не один тиждень. Добре, що є ліки, про які говорилося на початку допису. Але вони лише пригнічують вірус, все одно потрібно спостереження в лікарів – інфекціоніста та невролога.

Проти Herpes Zoster навіть є окрема вакцинація, рекомендована дорослим після 50 років. Вакцини Шингрікс та Зоставакс. Однак в Україні їх немає. Є в деяких країнах Євросоюзу, в Німеччині навіть входить в календар щеплень.

📖 Висновки

Філософські висновки (відносні):

  1. Якщо перехворіли вітрянкою – краще в ранньому дитинстві, ніж в старшому віці.
  2. Якщо перехворіли в будь-якому віці, то радійте, якщо без енцефаліту та інших страшних ускладнень.
  3. Якщо сталися страшні ускладнення – добре, щоб без невролонічної чи офтальмологічної інвалідизації. І в будь-якому випадку добре, що залишилася живі.
  4. Сподівайтеся на краще, щоб не довелося знати болей від можливого оперізуючого лишая в більш старшому віці.

Медичні висновки від педіатра та дитячого імунолога:

  • Вакцинуйтеся проти вітряної віспи та й усе.
  • Якщо маєте первинний чи вторинний імунодефіцит – звертайтеся, будемо розбиратися, чи можна вам все ж таки вакцинуватися.

З вітрянкою вибір є – можна не хворіти.

Читайте в Телеграм Читайте в Телеграм

Донат
За донати від 200 грн - бонус!




Stepan Beglaryan

Степан Бегларян, педіатр, дитячий імунолог.
Консультую на прийомі (Київ), а також онлайн.

Якщо можу допомогти:
онлайн консультація

Крім роботи лікарем
Розробляю онлайн-сервіси

Дитина часто хворіє?
Онлайн-курс "Часті ГРВІ у дитини"

Складіть особисту схему вакцинації:
вакарта – вакцинальна карта

Розпишу вам індивідуальний план щеплень:
замовити в імунолога

Придбати бланки:
міжнародний сертифікат вакцинації

Дорослим пацієнтам:
Ілона Бегларян - терапевт, кардіолог

Перевірте імунну систему дитини:
імунологічний онлайн тест

Педіатрія в смартфоні?

Опубліковано Степан Бегларян

Педіатр, дитячий імунолог. Приймаю в клініці Смарт Медікал Центр (Київ). Люблю наукові докази та здоровий глузд. Пишу дисертацію з первинних імунодефіцитів. Розробляю вакцинальну карту "вакарта" - vakarta.com

Залишити коментар

Прокоментуйте

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються дані ваших коментарів.