Стикнувся з цим кілька років тому щодо сервісу Вакарта – вакцинальна карта, коли запустив його як онлайн-сервіс з планування щеплень в 2019 році. А ще через рік-два, коли зробив його незначно платним, тоді ж спробував купляти рекламу. І це сприяло дивним роздумам, що ніяк мене не покидають.

Про різні варіанти оплати

Коли Вакарта стала дуже затребуваною, коли нею ділилися чимало людей в соцмережах, стало очевидно, що для її стабільної роботи потрібні більші технічні потужності. А для цього потрібні гроші, ну як завжди.

Першочергова ідея монетизації Вакарти полягала у тому, що праватні клініки (з наявними вакцинами), будуть показувалися в сервісі, і платитимуть за кожного пацієнта, який прийде з Вакарти на щеплення в їх клініку.

Деякі клініки одразу виявили бажання. Звісно, “Смарт Медікал Центр”, де я приймаю пацієнтів і зараз, одразу хотів залучитися. Також мені дзвонив Доктор Сем з однойменної клініки його імені – він спитав, коли можна подивитися і підписати контракт. А я лише оформляв свій ФОП, а тут пфф таке. Директор клініки “Особливі” взагалі запросив на особисту зустріч, пропонував купити Вакарту, підключити їх контакт-центр і вкласти гроші, але з обов’язковим переходом мене як лікаря в їх клініку. Про щось подібне по телефону говорили представники з начальства клініки “Оберіг”.

З іншого боку, було чимало клінік, які обурювалися “в смислє платіть?”. Зазвичай так говорили невеликі клініки, і в мене не було рожевих фантазій. Було бажання розпитати, дізнатися, наскільки й кому це цікаво.

Були і незначні банальності – з великими медцентрами. Наприклад, при спілкуванні з маркетинговим менеджментом клініки “Добробут” мені було лінь погоджувати кожну дію з кожним начальником начальника начальника начальника. Можливо, зараз би став це робити, але не тоді в 2020-2021, коли розгортав додатковий функціонал сервісу.

Так чи інкаше, стало зрозуміло, що Вакарта цікава менше клінікам, а більше пацієнтам. Тому спробував ввести невелику плату для самих користувачів. Навіть зробив цікавинку – давав однаковий 1 рік повного доступу (за внесення нових записів), і за той самий термін пропонував різні 3 варіанти ціни. Тобто завжди користувач міг обрати найменшу суму з трьох, але багато хто обирав якусь із вищих цін. Коли створюєш послугу, за яку люди самі платять більше – це приємно.

Пізніше змінив ціноутворення на звичне – все ж, якщо людина хоче платити більше, то і надавати послугу варто більшу.

Реклама

З часом виникла потреба в купівлі реклами. В Google вона виявилася досить дорогою для подібного молодого сервісу, а у Facebook / Instagram – спроба вийшла більш доступною.

Ще не було назви “Meta”, були окремо Facebook та Instagram.

З обома основними рекламними платформами (ґуґл і фейсбук) виникли схожі проблеми. Вони здалися мені дещо антивакцинальними.

Google

Ґуґл не підтвердив мені рекламні тексти, оскільки назвав їх “чутливою темою”. Я всіляко спробував варіанти без слів “вакцинація” чи “імунізація”, згадуючи лише про “захист від інфекцій”, і така реклама підійшла алгоритмам пошуковика. Тим людям, хто з боку ґуґла потім перевіряють остаточно, вона теж підійшла. Але ціноутворення (ще й з розмитими поняттями в тексті) – не підійшло вже мені.

Ще одна “антивакцинальність” проявился в Google Play (андроїд-маркет) – для мобільного застосунку Вакарти. Весною 2022 року вже був воєнний стан, але ковід теж ще був. І Google Play Console надіслав мені повідомлення, що не можна згадувати COVID-19 у застосунках, якщо це не спеціалізована медична організація чи державна структура.

Оскільки Вакарта не представляє інтереси ні фармкомпаній, ні МОЗ / НСЗУ / ЦГЗ, то довелося зробити так: ковідні вакцини показуються лише через сайт vakarta.com, а андроїд-застосунок про ковідні вакцини пише “доступно лише через сайт”. І хоча застосунок Вакарти – це PWA (Progressive Web App, тобто це той самий сайт, але запакований у формі застосунку), довелося робити про ковід як-вже-виходить.

Apple

Тому на айфон застосунок так і не почав робити. Ще не вистачало мати емоцій від епл з їх “витонченою натурою”. При тому, що епл мені подобаються тим, що їх девайси стабільно якісні.

Facebook

З рекламним кабінетом фейсбуку була аналогічна історія. Мені тимчасово заблокували створену рекламу, потім подзвонили з якоїсь країни і ламаною російською сказали, що краще не згадувати слова, пов’язані з вакцинацією в тексті реклами, але от на зображенні можете написати. Тобто працівники Фейсбуку порекомендували, як обійти їх же обмеження. На питання “чому саме так?” дівчина відповіла, що це “чутлива тема”, що автоматичні алгоритми цю рекламу можуть не пропустити.

Ну окееей, такі в них правила. Отак і купляв рекламу за невеликі кошти тривалий час.

Instagram

Реклама в інстаграмі купляється там же, в рекламному кабінеті фейсбуку (для тих, хто не в темі). Але про інсту – інший кейс. Йес-йес.

В 2019-2020 реєстрував в інстаграмі окрему сторінку Вакарти, де викладав різні скріншоти, відео роботи з вакцинальними даними. Це робилося не для реклами, а просто так. Для згадування в своєму аккаунті чи для промо-акцій.

Коли в 2021-2022 році запустив англомовну версію, спробував зареєструвати окрему англомовну сторінку в інстаграмі. І як би це сказати, під час реєстрації сторінка самовидалилася. Я забив на це, бо інстаграм не має нормальної людської техпідтримки.

Коли пізніше спробував змінити україномовну версію під багатомовну, згадавши в описі до аккаунта англійські слова “immunization” чи “vaccination” – ця сторінка теж самовидалилася. Жодних способів відновлення інстаграм не дав.

Що з цим робити

А нічого ви не зробите. Можна радіти, коли мегакорпорації заявляють про боротьбу з антивакцинальними настроями: то ґуґл блокує антиваксерські ютуб-канали, то фейсбук блокує аналогічні групи в їх соцмережі. Але це відбувається лише з англомовним контентом.

І коли я вирішив незначно зачепити англомовний сегмент, мені тут же заблокувати інстаграм-сторінки. Настільки дивно вони боряться, просто блокують все, в тому числі провакцинальну інформацію.

Може ще довго букву Я сприйматимуть як зворотню R?

А в світі найбільш антивакцинальна країна знаєте яка? Україна. Чому так склалося – писав недавно.

Читайте в Телеграм Читайте в Телеграм

Донат
За донати від 200 грн - бонус!




Stepan Beglaryan

Степан Бегларян, педіатр, дитячий імунолог.
Консультую на прийомі (Київ), а також онлайн.
Розробляю інформаційні сервіси.

Якщо можу допомогти:
онлайн консультація

Дитина часто хворіє?
Онлайн-курс "Часті ГРВІ у дитини"

Складіть особисту схему вакцинації:
вакарта – вакцинальна карта

Розпишу вам індивідуальний план щеплень:
замовити в імунолога

Придбати бланки:
міжнародний сертифікат вакцинації

Дорослим пацієнтам:
Ілона Бегларян - терапевт, кардіолог

Перевірте імунну систему дитини:
імунологічний онлайн тест

Дитина часто хворіє?

Опубліковано Степан Бегларян

Педіатр, дитячий імунолог. Приймаю в клініці Смарт Медікал Центр (Київ). Люблю наукові докази та здоровий глузд. Пишу дисертацію з первинних імунодефіцитів. Розробляю вакцинальну карту "вакарта" - vakarta.com

Залишити коментар

Прокоментуйте

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються дані ваших коментарів.