Попросили нещодавно в клініці зробити невелику інструкцію для батьків – пам’ятку, що саме робити до, під час та після щеплення. Щоб не виникало двозначних ситуацій та непорозумінь. Тому зробив спочатку про дітей, але трохи виправив. Отже, пам’ятка для пацієнтів по вакцинації як дітей, так і дорослих – що за чим і навіщо.

Підготовка до щеплення

  • Перед тим, як іти в медичний заклад, переконайтеся, будь-ласка, що не забули вакцинальну карту. Історія попередніх щеплень може допомогти у виборі оптимальної вакцини.
  • Непотрібно здавати аналізи крові, сечі або проводити інші дослідження, вони не є обов’язковими. Перед вакцинацією обов’язковим є лише огляд лікаря.
  • Перед щепленням також немає обмежень щодо харчування, сну й активності.
  • Якщо був епізод гострої хвороби (або загострення хронічної хвороби), вакцинуватися можна вже на наступний день після закінчення цього епізоду.

Читайте також: Часті питання про щеплення та інтервали вакцинації

У лікаря

  • Надайте карту з історією попередніх щеплень. Щоб не сталося плутанини, звіртеся з лікарем, проти яких хвороб ви прийшли на вакцинацію.
  • Огляд перед вакцинацією полягає у тому, що лікар має переконатися, що немає лихоманки вище 38,5 °C або інших протипоказів до цього щеплення (легка хвороба без лихоманки не є протипоказом). Також лікар вислухає дихання пацієнта над легенями, огляне горло. Звісно, ви можете задати додаткові питання.
  • На етапі заповнення медичної документації ви ставите підписи, що даєте згоду на проведення щеплення, що не будете приховувати інформацію про самопочуття та що даєте згоду на обробку персональних даних.
  • Лікар напише огляд дитини, залежно від медичного закладу може окремо видаватися довідка про реєстрацію щеплення.

Маніпуляційний кабінет

  • Зайдіть до медичної сестри. Вас можуть попросити зачекати кілька хвилин.
  • На етапі введення вакцини слідуйте рекомендаціям медичної сестри. Лікар може бути присутнім при щепленні.
  • Після щеплення медична сестра впише номер вакцини у вашу медичну документацію.

Після щеплення

  • Протягом 30 хвилин після щеплення потрібно знаходитися поряд з медичним закладом, можна просто зачекати всередині. Це потрібно для уникнення алергічних реакцій негайного типу (анафілаксія), що може трапитися після будь-якої ін’єкції. Після вакцинації такі реакції трапляються з частотою один на кілька мільйонів. Тому спеціально очікувати цих реакцій не варто.
  • Через 20-25 хвилин зверніться до медичної сестри або лікаря. Лікар допише у вашу документацію, що реакцій гіперчутливості немає, поставить підпис і печатку. Якраз минуть необхідні півгодини, і тепер ви можете покинути медичний заклад.
  • Для ін’єкційних вакцин місце уколу мочити можна того ж дня (вода на шкірі ніяк не вплине на імунні реакції). Але краще місце уколу не розтирати, щоб уникнути інфікування. Також можна без обмежень того ж дня відвідувати колективи та контактувати з іншими людьми.
  • Приблизно у кожного десятого пацієнта після вакцинації можлива температурна реакція. Якщо температура тіла становитиме понад 38 °C, використовуйте жарознижуючі (ібупрофен та/або парацетамол). Інші можливі реакції (наприклад, незначну болючість чи почервоніння місця ін’єкції) контролювати препаратими непотрібно.
  • Якщо виникнуть додаткові питання, ви можете звернутися до лікарів медичного закладу.

Читайте в Телеграм




Stepan Beglaryan

Степан Бегларян, педіатр, дитячий імунолог.
Консультую на прийомі (Київ), а також онлайн.
Розробляю інформаційні сервіси.

Якщо можу допомогти:
онлайн консультація

Складіть особисту схему вакцинації:
вакарта – вакцинальна карта

Розпишу вам індивідуальний план щеплень:
замовити в імунолога

Заповню та завірю історію щеплень:
міжнародний сертифікат вакцинації

Дорослим пацієнтам:
Ілона Бегларян - терапевт, кардіолог

Перевірте імунну систему дитини:
імунологічний онлайн тест

Опубліковано Степан Бегларян

Педіатр, дитячий імунолог. Приймаю в клініці Смарт Медікал Центр (Київ). Люблю наукові докази та здоровий глузд. Пишу дисертацію з первинних імунодефіцитів. Розробляю вакцинальну карту "вакарта" - vakarta.com

Залишити коментар

Прокоментуйте

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.