Якщо у дитини висока температура тіла, тоді виникає чимало запитань. Оскільки причини лихоманки можуть бути різні, варто проговорити найбільш часті питання, які можна вирішити перед тим, як іти до лікаря.

🤒

Яку температуру варто збивати?

Збивати точно треба температуру тіла 38.5*С – в будь-якому віці.

У дітей молодше 2-3 років можна збивати температуру і 38.0*С. Однак, якщо маленька дитина нормально себе поводить, активна при температурі близько 38.2, можна чекати підвищення до 38.5*С, і лише тоді збивати.

З іншого боку, якщо температура тіла близько 37.7*С призводить до значного дискомфорту, варто її також нормалізувати препаратами.

Ввечері перед сном температуру понад 37.5-37.7 теж можна збити. Хіба що ви будете прокидатися кожні пару годин і міряти температуру у дитини, тоді так, можна чекати 38.5*С.

Ще один момент. Якщо раніше у дитини на фоні високої лихоманки, понад 38.5, були фебрильні судоми, тоді до середньошкільного віку варто збивати температуру від 38.0*С.

Жарознижуючі препарати

В домашніх умовах не варто далеко відходити від ібупрофену та парацетамолу.

💊 Парацетамол (він же ацетамінофен):

 • сиропи для дітей – Панадол, Ефералган та ін. (також є у свічках для немовлят)
 • таблетки для дітей та дорослих – Парацетамол, Панадол, Ефералган та ін.
 • для підлітків та дорослих як варіант – різні чаї типу Фервекс, Колдрекс, Тайлол, Колдфлю тощо
 • дозування краще рахувати не по віку, а по масі тіла
 • до 50 кг: разово 12-15 мг/кг
 • понад 50 кг: разово 500 мг
 • парацетамол приймається незалежно від їди

💊 Ібупрофен:

 • сиропи для дітей – Нурофен, Нурофен-Форте, Ібуфен, Ібуфен-Форте та ін. (також є у свічках для немовлят)
 • таблетки для дітей та дорослих – Ібупром, Ібунорм, Нурофен, Імет та ін.
 • дозування краще рахувати не по віку, а по масі тіла
 • до 40 кг: разово 10 мг/кг
 • понад 40 кг: разово 400 мг
 • ібупрофен в таблетках – краще після їди

Скільки чекати дії жарознижуючих

Парацетамолові чи ібупрофену дається 1 година, протягом яких повинна впасти висока температура. Звісно, приємно, коли препарат подіяв за 20 чи за 30 хвилин. Але і 50-60 хвилин вважається таким же хорошим ефектом. А якщо нормалізувалася температура за півтори години – тоді не дуже добре, на наступний прийом при потребі краще обрати інший препарат з цих двох.

На скільки градусів має впасти температура

Позитивний ефект від жарознижуючого засобу передбачає падіння на 2 градуси АБО падіння нижче 37.5*С.

🌡️

Який градусник точніший

Термометри всіх варіантів можуть “брехати”. Але безконтактні і не були створені для отримання точних значень, можуть помилятися до півградуса в кращому разі. Ртутні – небезпечні у використанні, особливо з дітьми. Електронні контактні – тут проблема в тому, що більшість людей не читає інструкцій, а там вказано, що після звукового сигналу треба зачекати ще 3-4 хвилини.

💊💊💊

Як часто можна давати ібупрофен чи парацетамол

Разові дози препаратів, що наведені вище, можна давати пацієнтові не частіше разу на 6 годин для одного препарату. Тобто між двома парацетамолами має пройти 5-6 годин. І між двома ібупрофенами має пройти не менше 6 годин.

Якщо температура збилася, а через 2-4 години знову росте, ці два препарати можна чергувати, вставляючи в часі один між одним.

🥷

Не збивається температура

Якщо обидва препарати не можуть збити навіть тимчасово лихоманку, варто негайно звернутися до свого лікаря. Вночі викликайте швидку допомогу.

💉

Інші препарати

Давати дитині анальгін з димедролом – погана ідея, шкоди від них може бути значно більше, ніж користі. При потребі можна раз чи два використати гормони. Але лише за згодою з лікарем.

🧙

Неефективні засоби

Існують гомеопатичні засоби – свічки “вібур..л”. Вся гомеопатія доказово неефективна. Це жахливо, коли такі фейкові ліки призначаються “лікарями” дитині зі справжньою лихоманкою.

🧦

Холодні долоні і стопи у дитини

З цим явищем на фоні лихоманки особливо боротися не варто, час дорожчий. Сконцентруйтеся на боротьбі з самою температурою та плануйте консультацію у лікаря.

🐉

Причини високої температури

Найчастіші причини лихоманки у дітей – інфекційні.

🦠

Віруси

Антибіотики не працюють проти вірусів.

Антибіотики не працюють проти вірусів.

ГРВІ

Респіраторні віруси викликають підвищення температури зазвичай вже в перший-другий день хвороби. Якщо нежить чи кашель починаються не одразу, тоді лихоманка може бути першим симптомом хвороби, а далі вже починатися виділення з носа і таке інше.

Коронавірусна хвороба може дати нестандартні стрибки температури в “неправильні” для ГРВІ дні хвороби.

Грип же практично завжди любить наблизити число на градуснику до 39-40*С.

ГКІ

Гостра кишкова інфекція має такі ж ризики щодо високої температури, як і ГРВІ. Різниця лише в інших точках ураження, що проявляється блюванням, діареєю. Але кишкові інфекції бувають і бактеріальні, тому з ними розслаблятися не варто.

В будь-якому разі вірус, якщо він може викликати у конкретного пацієнта лихоманку, викликає її вже в перший-другий день.

На третій-четвертий день хвороби організм починає виробляти антитіла проти антигенів віруса. І тоді, в переважній більшості випадків, значна лихоманка минає.

Дитяча розеола

Герпес 6 типу, інколи і 7 типу – це віруси, що часто призводять до паніки батьків щодо маленьких дітей. Більшість населення світу (90-95%) є безсимптомними носіями цмх вірусів. Коли вірус потрапляє до дитини через поцілунки від батьків (чи через слину інших дітей), перший контакт дитини з вірусом може призвести до дитячої розеоли. Або не призвести. Враховуючи, що більшість людей є носіями герпесу 6 типу, то більшість дітей у проміжку від 6 місяців до 3-4 років віку однократно мають дитячу розеолу із високими температурними значеннями.

Дитяча розеола (інші назви: “шоста хвороба”, раптова екзантема) проявляється 3-5 днями лихоманки до 39-40*С, що після збивання препаратами знов і знов росте вгору. Це дуже неприємна ситуація. Крім лихоманки в ці перші дні, інші симптоми відсутні, що ще більше лякає батьків. А після 3-5 днів щоденної лихоманки вона безслідно минає, але в останній день у дитини з’явлється розеольозна екзантема – шкірна висипка на більшості поверхні тіла. Висипка не чухається, самостійно минає за пару днів. Ось і вся хвороба. Нічого іншого більше віруси герпесів 6 і 7 типу викликати не вміють, навіть будучи далі в організмі. Коротше кажучи, екзантема (висипка) не дуже раптова, як каже одна із назв захворювання.

Інфекційний мононуклеоз

Подібна історія першого контакту дитини з герпесвірусами стосується і герпесів 4 та 5 типів (відповідно Епштейна-Барр вірус та цитомегаловірус). При першому потраплянні в організм може статися інфекційний мононуклеоз: лихоманка, збільшення мигдаликів та всіх лімфовузлів, інколи ще збільшення печінки, селезінки. Триває інфекційний мононуклеоз 2-3 тижні, необхідна консультація лікаря. Однак, на відміну від дитячої розеоли, інфекційним мононуклеоз може трапитися в будь-якому віці.

🧫

Бактерії

Бактеріальні інфекції потребують антибіотикотерапії.

Інфекції сечовивідних шляхів

Це одна з причин рецидивуючої температури тіла. Інфекція сечовивідних шляхів інколи може нічим більше не проявлятися, крім підвищення температури.

Тому, коли у дитини є лише температура без інших симптомів, крім аналізу крові (загального + на С-реактивний білок), також варто здавати загальний аналіз сечі.

Ангіна

Стретококові фаринготонзиліти (ангіни) – призводять до запалення горла, поступового виникнення там гнійних нальотів. А лихоманка при ангіні може з’являтися як поступово, так і різко.

Стоматит

Виразки в роті, афтозні стоматити, можуть також призводити до лихоманки.

Отит

Отити (запалення вух), особливо гнійні, вміють також давати досить високу температуру тіла. Як різко, так і з поступовим підвищенням числа на термометрі.

😷

Інші лихоманки

Несерйозні

Температура на зуби – один з міфів педіатрії, про який писав чотири роки тому в пості 10 міфів дитячих хвороб (шукайте останній міф у списку).

Температура після щеплення, як одна з можливих побічних дій вакцин, стається не дуже часто, раз на 9-12 випадків щеплення. Підйом температури може бути і один, і кілька разів, як 1 день, так і до 3 днів. На більшість вакцин це може відбутися в перші три доби після щеплення, однак на вакцини КПК чи від вітрянки – на другому тижні після введення.

Більш детально про поствакцинальні реакції (та що з ними робити) дивіться на окремій сторінці – Реакції після вакцин.

Оманливі

Хвороба Кавасакі – про неї читайте окремий пост.

Синдром Маршалла (PFAPA-синдром) – рецидивуюча безпричинна лихоманка, що стається з відносно рівними інтервалами в часі (зазвичай раз на кілька місяців). При цьому зазвичає з’являється фарингіт, а також зсінюються показники лейкоцитарної формули крові в бактеріальну сторону, ростуть запальні показники крові. Хоча жодної бактеріальної інфекції при цьому немає.

Синдром Маршалла – це генетичний дефект, прояви якого зазвичай зникають близько 5-річного віку (плюс-мінус). Тому синдром є відносно доброякісною хворобою.

Черговий епізод загострення синдрому Маршалла вимагає негайного введення, в перший же день лихоманки, гормонального препарата. Антибіотики при цьому непотрібні, а надмірне призначення антибіотиків є основною проблемою дітей із PFAPA-синдромом. Тому головне в такому випадку – знайти лікаря, який має досвід ведення дітей з синдромом Маршалла.

Вкрай серйозні лихоманки

Звісно, сепсис, менінгіти, пневмонії, туберкульоз інші бактеріальні і грибкові хвороби, вірусні гепатити, хірургічні запальні явища – це серйозні речі, про які не варто думати в першу чергу, коли в дитини який-небудь нежить з температурою. Але виключати такі можливості загалом не варто.

👨‍⚕️

То коли йти до лікаря

Якщо прочитане тут разом із вашим здоровим глуздом вказує, що варто здати аналізи крові (загальний, С-рб) для диференціації між бактеріальною та вірусною інфекцією, а можливо ще й аналізу сечі, а лише потім іти до лікаря – так і зробіть, якщо стан дитини не дуже порушений.

Читайте також, якщо маєте ГРВІ – про застуду.

Частина захорювань вимагає саме огляду лікаря (педіатра чи отоларинголога, інфекціоніста), а вже потім прийняття рішення про необхідність аналізів.

Істина посередині, тому без лікаря при серйозній лихоманці не обійтися.

Читайте в Телеграм
Stepan Beglaryan

Степан Бегларян, педіатр, дитячий імунолог.
Консультую на прийомі (Київ), а також онлайн.
Розробляю інформаційні сервіси.

Якщо можу допомогти:
онлайн консультація

Складіть особисту схему вакцинації:
вакарта – вакцинальна карта

Розпишу вам індивідуальний план щеплень:
замовити в імунолога

Заповню та завірю історію щеплень:
міжнародний сертифікат вакцинації

Дорослим пацієнтам:
Ілона Бегларян - терапевт, кардіолог

Перевірте імунну систему дитини:
імунологічний онлайн тест

Опубліковано Степан Бегларян

Педіатр, дитячий імунолог. Приймаю в клініці Смарт Медікал Центр (Київ). Люблю наукові докази та здоровий глузд. Пишу дисертацію з первинних імунодефіцитів. Розробляю вакцинальну карту "вакарта" - vakarta.com

Залишити коментар

Прокоментуйте

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.