Ротавірусна інфекція – це одна з найпоширеніших кишкових вірусних інфекцій. Якщо брати до уваги всі кишкові інфекції дітей до 5 років (і вірусні, і бактеріальні), то третина припаде на ротавірус.

А якщо брати випадки кишкових інфекцій, що призвели до госпіталізації дітей, то до 80% їх буде викликано саме ротавірусом. А в осінній сезон – до 90%.

Чому так? Тому що ротавірус вміє викликати вищу температуру (нерідко до 39-40 градусів), блювання та діарея сильніші, ніж при інших кишкових інфекціях. Подібно до того, як серед респіраторних вірусів вирізняється більш небезпечний грип, так і ротавірус серед шлунково-кишкових вірусів “крутіший”.

Детально про перебіг кишкових інфекцій писав давно, років п’ять назад. В тому числі і про ацетонемічний синдром.

Звісно, якщо вчасно звернутися за медичною допомогою та вчасно почати надавати регідратаційну терапію (відпоювання, при потребі крапельниці тощо), тоді ризики у дитини померти від ротавірусної інфекції вкрай невисокі як в Україні, так і в інших європейських країнах.

Проте, наприклад, у деяких країнах Центральної та Східної Африки, де може бути важко знайти адекватну медичну допомогу, не завжди є доступ до чистої води через місцеві конфлікти, економічні умови, там випадки смертей від ротавірусу та інших кишкових інфекцій щороку сягають величезних чисел.

То чи варто вакцинуватися

Звісно, щеплення від ротавірусу не убезпечить від аденовірусних, астровірусних, норовірусних та інших діарей, але й з вказаними інфекціями діти нечасто потрапляють у стаціонар. А з ротавірусом, враховуючи його більшу поширеність, дитина з часом стикнеться у 100% випадків. І чим менший буде вік, тим більші шанси потрапити в стаціонар. З ротавірусом потрапляють у лікарню іноді й старші діти, навіть дорослі – усією сім’єю.

Тому вакцинація проти ротавірусу – це скоріше зниження ризиків госпіталізації, яка тривала б 4-10 днів, протягом яких у дитини була б сильні лихоманка, блювання, діарея, високоймовірні крапельниці та безсонні ночі батьків.

Як і коли вакцинуватися

В Україні вакцина від ротавірусу станом на 2021-2022 рік не входить у державний календар щеплень.

Ротарикс – це пероральні (через рот) краплі, одна доза складає 1.5 мл. Вакцина наявна у приватних клініках, в аптеках. Ротарикс передбачає схему у 2 введення з інтервалом у мінімум 4 тижні (1 місяць), але лише у короткому віковому проміжку – від 6 тижнів життя дитини до 24 тижнів життя. Тобто від 1.5 місяців до 5.5 місяців віку.

В інших країнах може бути доступна також вакцина Ротатек, яка вводиться три рази, але перші дві дози все одно вводяться у подібному віковому проміжку до півроку.

Більше детальну схему щеплень від ротавірусу, а також інших вакцин ви можете скласти за допомогою онлайн-сервісу Вакарта – вакцинальна карта.

Чи можлива вакцинація проти ротавірусу дорослим?

Ні. Дорослим чи дітям старше вказаного віку щеплення від ротавірусної інфекції вже неможливе. По-перше, це неефективно. По-друге, тоді були б імовірні негативні реакції з боку кишкової системи, яка у немовлят постійно змінюється, розвивається. Тому, як і завжди, варто слідувати інструкції до препарату.

Маленький вік доступності цього щеплення – єдиний його мінус.

Можливі побічні реакції

Вакцинація проти ротавірусної інфекції може викликати лише температурну реакцію, шанси якої складають стандартні 10% протягом перших 3 діб від моменту введення. При високій температурі достатньо стандарних жарознижуючих, як і зазвичай.

Чи можливі проноси, закрепи чи інші шлунково-кишкові порушення після ротавірусного щеплення – ні. Дослідження кажуть, що у дітей, вакцинованих крапельками від ротавірусу, не стається значимих змін щодо стулу як у короткостроковій, так і в довгостроковій перспективі.

Звісно, у немовлят до 2-3 місяців часто є коліки, що є фізіологічним процесом. Цей момент вже описував у пості про педіатричне ведення дітей від народження до року.

Введення з іншими вакцинами

Ротавірусна вакцина хоч і жива вакцина, але неін’єкційна, вводиться через рот. Тому поєднувати її можна з іншими календарними чи додатковими вакцинами.

Інші вакцини немовлят

Крім календарних вакцин до піврічного віку – АКДП, проти поліомієліту, Hib, гепатиту В (які часто комбіновані в одну ін’єкцію), розгляньте також можливість додаткової вакцинації проти пневмококової інфекції.

Пневмококова вакцинація є в десятки, в сотні разів важливішою, ніж ротавірусна, може вводитися разом з нею в один день чи окремо. Але крапельки від ротавірусу можливо ввести лише у найменшій віковій групі.

Київ

Якщо ви шукаєте, де можна провести вакцинацію проти ротавірусу в Києві, можете приходити до мене на прийом у Смарт Медікал Центр, буду радий вас бачити на оболонській філії.

Читайте в Телеграм




Stepan Beglaryan

Степан Бегларян, педіатр, дитячий імунолог.
Консультую на прийомі (Київ), а також онлайн.
Розробляю інформаційні сервіси.

Якщо можу допомогти:
онлайн консультація

Складіть особисту схему вакцинації:
вакарта – вакцинальна карта

Розпишу вам індивідуальний план щеплень:
замовити в імунолога

Заповню та завірю історію щеплень:
міжнародний сертифікат вакцинації

Дорослим пацієнтам:
Ілона Бегларян - терапевт, кардіолог

Перевірте імунну систему дитини:
імунологічний онлайн тест

Опубліковано Степан Бегларян

Педіатр, дитячий імунолог. Приймаю в клініці Смарт Медікал Центр (Київ). Люблю наукові докази та здоровий глузд. Пишу дисертацію з первинних імунодефіцитів. Розробляю вакцинальну карту "вакарта" - vakarta.com

Залишити коментар

Прокоментуйте

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.