Пневмококи – це підвиди стрептококів. Майже всі пневмонії та гнійні отити, а ще половина менінгітів викликаються саме пневмококами (Streptococcus pneumoniae).

Пневмококова інфекція не дає тривалого імунітету. Тому ті ж пневмонії або гнійні отити можуть ставатися неоднократно.

Вакцинація від пневмококу – що дає?

Вакцинація проти пневмококової інфекції дає захист проти тих штамів пневмококів, компоненти яких входять у вакцину.

Тривалість цього захисту імовірно пожиттєва. Чому імовірно? Бо ці вакцини існують лише 20-30 років, немає людей, вакцинованих від пневмококової інфекція 50 чи 70 років тому. Наприклад, ті ж кір і поліомієліт, від яких існує вакцина з середини XX століття, подібних питань не викликають. З часом про тривалість пневмококового захисту теж знатимемо.

Але і зараз, враховуючи тип протипневмококової вакцини (ПКВ) та досліджуючи поствакцинальний імунітет після ПКВ, вчені розуміють, що захист триватиме як мінімум багато-багато десятиліть, скоріше всього – усе життя.

Пневмококова вакцина і календар щеплень

Пневмококова вакцина входить в календар щеплень майже всіх країн. Позбавитися від 99% пневмоній, 99% гнійних отитів і половини менінгітів – дуже хороша ініціатива для будь-якої країни. І більшість держав йдуть на цей логічний крок.

Кому можна вакцинуватися проти пневмококу?

Пневмококова вакцина спрацьовує із 6-тижневого (1,5-місячного) віку немовлят. Більшість країн, де ПКВ є в календарі, вакцинують нею з 2-місячного віку.

Дорослим – можна. Верхньої вікової межі немає.

Враховуючи, що станом на 2020 рік вакцинація проти пневмококів не входить в український календар щеплень, вона все ж рекомендується пацієнтам із груп ризику у нормативних вакцинальних законах. Хоча коли мова йде про інфекції, думаю, важливіші закони природи. Якщо в якійсь країні відсутня нормативно-правова база, а вакцина є, тоді ми можемо або отримати цей захист, або не отримати його.

Які групи ризику щодо пневмококової інфекції?

По-перше, це пацієнти з імуноскомпрометованими станами – діти з первинними імунодефіцитами (вроджені генетичні хвороби), люди з вторинними імунодефіцитами (ВІЛ/СНІД, прийом імуносупресивних препаратів при онкозахворюваннях, при деяких хронічних захворюваннях, після трансплантації органів, також стан після видалення селезінки, ниркова недостатність та інші подібні стани).

По-друге, це літній вік, а також наявність хронічних хвороб легень і серця. Наприклад, в умовного дідуся пневмонія буде перебігати важче, так само у молодого пацієнта з бронхіальною астмою.

Які існують вакцини проти пневмококів?

Пневмококи, так само як менінгококи та гемофільна інфекція, мають мембрану з полісахаридів. Імунна система людини, дитини, до 2 років практично не розпізнає ці бактерії. Розпізнає так пізно, що мікроорганізм уже робить свою злу справу.

Полісахаридні пневмококові вакцини (ППВ) історично були першим типом вакцин проти пневмококової інфекції. Але їх ефект був нетривалим, всього на кілька років. Такі вакцини існують і зараз, наприклад, полівалентна ППВ-23 (Пневмо-23 проти 23 штамів пневмококів).

Новий тип вакцин, про які згадувалося вище, які дають тривалий, навіть пожиттєвий захист, розроблені відносно недавно. В цих вакцинах полісахаридний компонент кон’югований, тобто зв’язаний, з білковим компонентом. Вони так і називаються – пневмококові кон’юговані вакцини (ПКВ).

В Україні доступні такі пневмококові вакцини:

  • Превенар-13 – вакцина ПКВ-13 британського виробництва, проти 13 штамів пневмококової інфекції.
  • Синфлорикс – вакцина ПКВ-10 бельгійського виробництва, проти 10 штамів пневмококової інфекції.

Превенар-13 чи Синфлорикс – що краще?

Обидва препарати рекомендовані ВООЗ як вакцини з ідентичним захистом. Так, це неоднакові вакцини, лише 9 штамів (з 13 і 10) в них співпадають. Тому якщо потрібна серія з кількох щеплень (дітям молодшого віку), рекомендується вакцинуватися однією і тією ж вакциною.

Звісно, 13 штамів звучить краще, ніж 10. Але враховуючи, що обидві вакцини добре покривають захист від штамів пневмококів, поширених у Європі, і Превенар-13, і Синфлорикс підходять прекрасно. Тому обирати Синфлорикс чи Превенар варто, спираючись більше на фінансовий компонент вибору та наявність препаратів.

Скільки доз Превенар-13 чи Синфлорикс вводити?

Пневмококова вакцина вводиться тим більше разів, чим в меншому віці розпочати вакцинацію.

Чи значить це, що краще почати її пізніше? Ні! Оскільки пневмококи та менінгококи і так небезпечні для всіх дітей та дорослих. А у віці до 2 років вони небезпечніші в десятки чи сотні разів, бо імунітет практично “сліпий” до цих бактерій у ранньому віці.

Тому раніше – важливіше!

Варіанти:

  • Розпочати ПКВ після 2-місячного віку – вводити 3 або 4 рази, залежно від обраної схеми.
  • Розпочати ПКВ після 6-7 місяців – вводити 3 рази.
  • Розпочати Синфлорикс від 1 до 5 років – 2 рази.
  • Розпочати Превенар-13 від 1 до 2 років – 2 рази.
  • Превенар-13 від 2 років і дорослим – однократно.

Свою індивідуальну схему щеплень щодо пневмококової та інших вакцин можна скласти за допомогою сервіса вакарта – вакцинальна карта.

Які правила вакцинації проти пневмококу?

Пневмококова вакцина – це інактивована (нежива) вакцина. Навіть якщо її вводити собі щодня по кілька разів, ніякої небезпеки немає. Але так робити неефективно, оскільки для ефекту достатньо від 1 до 3-4 доз, залежно від віку (див. вище).

Якщо у вас немає середньоважкої або важкої хвороби, якщо температура вашого тіла нижча 38,0 °C, тоді спокійно йдіть та вакцинуйтеся.

Побічні реакції після вакцинації

  • Температурна реакція ~ 8-10% випадків, має право ставатися протягом 3 діб.
  • Місцеві реакції (почервоніння, болючість, ущільнення) ~ 15-20% випадків.
  • Якщо побічні ефекти сильніші, ніж зазвичай, все вирішується прийомом ібупрофену або парацетамолу за рекомендаціями лікаря.
  • У решті 70-75% випадків жодних побічних реакцій немає.

Мочити можна?

Так, можна. Хоч відразу після вакцинації іти купатися в басейн. Вода на шкірі ніяк не впливає на імунні реакції.

Також перегляньте:

Вакцинація під час вагітності або лактації

Вагітність не є протипоказом до вакцинації неживими вакцинами, тому можна робити однаково як до чи після вагітності, так і під час вагітності. Грудне вигодовування також не протипоказ до вакцинації проти пневмококової інфекції.

Пневмококова вакцина і грипозна пневмонія

Більшість вірусних пневмоній часто ускладнюються бактеріальної пневмококовою пневмонією. Тому вакцини Превенар-13 або Сифлорикс дітям, тому Превенар-13 дорослим зменшують ризики перебігу більшості пневмоній. Так само щеплення проти грипу і проти пневмококу мають багато спільного в плані груп ризику і рекомендаціях.

Пневмококова вакцина і коронавірус

Під час коронавірусної пандемії COVID-19 (SARS-CoV-2) у пацієнтів, особливо дорослих, виникає багато запитань.

Чи зменшує Превенар-13 ризики інфікуватися коронавірусом?

Пневмококові вакцини зменшують ризики інфікуватися лише пневмококами.

Чи зменшує Превенар-13 ризики перенести коронавірусну пневмонію легше?

Коронавірусна пневмонія – це інтерстиційна пневмонія. На відміну від грипу, віруси SARS, MERS та nCoV-2019 викликають фіброзування (рубцювання) інтерстицію легені, тобто його каркасу. Подібні стани також називають пневмонітом, пульмонітом.

Коли розвивається така атипова пневмонія, захист від пневмококової інфекції навряд допоможе. Але пневмококова вакцинація допоможе уникнути подальшого розвитку бактеріального ускладнення, викликаного пневмококами.

Тобто Превенар-13 допоможе не мати пневмококову пневмонію і до, і під час, і після перенесення хвороби на коронавірус.

Якщо ви ще не робили пневмококової вакцинації собі чи дитині, то після перенесення коронавірусу навіть без клінічних проявів пневмонії Синфлорикс чи Превенар-13 точно не завадять.

Також ознайомтеся з рекомендаціями про вакцинацію проти менінгококів – від цієї страшної інфекції також можна захиститися.

Читайте в Телеграм




Stepan Beglaryan

Степан Бегларян, педіатр, дитячий імунолог.
Консультую на прийомі (Київ), а також онлайн.
Розробляю інформаційні сервіси.

Якщо можу допомогти:
онлайн консультація

Складіть особисту схему вакцинації:
вакарта – вакцинальна карта

Розпишу вам індивідуальний план щеплень:
замовити в імунолога

Заповню та завірю історію щеплень:
міжнародний сертифікат вакцинації

Дорослим пацієнтам:
Ілона Бегларян - терапевт, кардіолог

Перевірте імунну систему дитини:
імунологічний онлайн тест

Опубліковано Степан Бегларян

Педіатр, дитячий імунолог. Приймаю в клініці Смарт Медікал Центр (Київ). Люблю наукові докази та здоровий глузд. Пишу дисертацію з первинних імунодефіцитів. Розробляю вакцинальну карту "вакарта" - vakarta.com

Долучитися до обговорення

6 коментарів

  1. Дякую за корисну інформацію! Чітко і вичерпно!

  2. Здравствуйте! Моему ребенку 1,9. Можно ли нам сделать прививку и куда обратиться?

    1. Превенар чи Синфлорикс є на приватному медичному ринку – в клініках та в аптеках. Кажуть, що наступного року пневмококова вакцинація стане в Україні календарною, тоді з’явиться ще і в державних поліклініках. Якщо говорити про цей вік, то потрібно дві дози чи тої, чи іншої вакцини. А після 2-х років Синфлорикс все одно двічі, а Превенар-13 після двох років – достатньо один раз.

  3. Доброго дня, який влив вакцини на наявний в організмі штамм пневмококку? Знайшли в спермі пневмокок, повсністю не подавився (або повторно інфікувався) ні левофлоксацином, ні левоміцетином. Чи можна спочатку зробити вакцинацію, а потім спробувати подавити втретє? І у випадку якщо вдасться подавити, чи буде вакцина захищати від цього штамму в майбутньому? Дякую

    1. Вакцинація навряд “пригнітить” пневмококову інфекцію, наявну перед самим щепленням. Саме цей випадок краще вести з урологом, не буду лізти не у свою галузь. Те, що точно можливо – пневмококова інфекція після хвороби не дає тривалого захисту. Ті самі бактеріальні пневмонії, гнійні отити можуть ставатися неоднократно в будь-якому віці. Але пневмококові кон’юговані вакцини (ПКВ), як описано в тексті, тривалий захист все таки дають, імовірно пожиттєвий захист. Тому наявну пневмококову інфекцію – лікувати. І уже, навіть під час неї, якщо немає високої температури, можна вакцинуватися ПКВ-13 проти майбутніх заражень.

Залишити коментар

Прокоментуйте

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.