Слово “застуда” з медичної точки зору вкрай невірне, так склалося історично. Те саме з англійським “catch a cold”. В об’єктивній реальності поява у людини гострої респіраторної вірусної інфекції ніяк не пов’язана з переохолодженням.

Ініціатори цього поста – пацієнтські фрази “нас продуло”, “відкривали вікно”, “бігали на холоді”, “пропотіли і змерзли”.

Не стверджую, що холод не вміє викликати хвороби. Таки вміє, але інфекції від переохолодження бактеріальні: ангіни, пневмонії, інфекції сечовидільної системи або бактеріальні ускладнення вже наявних вірусних інфекцій. Іще переохолодження може призвести до погіршення симптоматики недолікованої хвороби, також, наприклад, до місцевого невриту.

Нежить в Антарктиді не трапляється. Якщо заклало ніс і тече – природа цього стану або вірусна (набагато частіше), або алергічна (рідше, у вигладі сезонного риніта).

Ще раз:

  • нежить – переважно від вірусів (переохолодження тут ні до чого);
  • а переохолодження – викликає зниження місцевого неспецифічного імунного захисту, що в свою чергу активізує місцеву бактеріальну флору (а віруси в цьому не винні).

Незважаючи на це, ментально існує два паралельні світи.

Реалія номер 1: віруси і переохолодження ніяк не перетинаються.

Реалія номер 2: тотальний контроль, для якого візьмемо кілька інгредієнтів:

  • повне ігнорування відсутності зв’язку між переохолодженням і ГРВІ;
  • ефект Даннінга-Крюґера – чим менше експертного розуміння, тим більше впевненість у своїх знаннях (бо тут зв’язок є – між некомпетентністю і самовпевненістю);
  • багато вільного часу (що в загальному добре, коли є маленька дитина);
  • схильність до контролю.

Змішаємо ці чотири інгредієнти та отримаємо маму чи тата, дідуся чи бабусю, схильних до тотального контролю. Таких бабусь більше (такою, на жаль, є чисельна гендерна нерівність у віці за 60 років). Хоча мам і тат, схильних до надмірного контролю ситуації, не менше.

Не маю жодної рекомендації зменшувати контроль батьків до своїх маленьких дітей. Мета наведеного лікарського спостереження в тому, щоб сім’я розуміла, куди варто направляти контроль, а куди, як не старайся, ефекту не буде. Також прочитайте про ГРВІ та імунітет.

“Ми ж будь-яке переохолодження виключили, все контролювали. Де ж не догледіли – знову захворіли…”

Знайома скарга.

Контролюйте відсутність гострих і мілких предметів, також небезпечних речовин в полі доступності дитини дошкільного віку. Контролюйте закритість вікон – встановлюйте додаткові замки на них. Контролюйте вчасне і часте провітрювання кімнати як вдома, так і в дитячому садку, школі. А от чужих дітей у навчальному закладі, хто вже має симптоми застуди або ще їх не має, але вже заражає вашу дитину, проконтролювати ви не зможете. І права це робити не маєте. Так само, як і проконтролювати ваших колег по роботі для захисту себе.

Контролюйте ті інфекції, які контролюються – вакцинуйте дітей, вакцинуйте себе. Ці інфекції так і називаються – вакцинконтрольовані. Якщо не в курсі, що робити і коли, складіть особистий календар щеплень за допомогою сервіса Вакарта.

View this post on Instagram

Чи можна вакцинуватися під час карантину? Так! По-перше 1️⃣, вакцинація ніяк не погіршує ?️ імунний захист. Як би це не прикро було всяким антивакцинальникам, гомеопатам та іншим рупорам ? маячних ідей. По-друге 2️⃣, інфекціоністи зайняті боротьбою з ? коронавірусом. Непотрібно відволікати їх ще й на кір, на дифтерію, на правець чи інші ? середньовічні інфекції. По-третє 3️⃣, в клініках тепер ? мінімізують звернення пацієнтів з лихоманками чи респіраторними симптомами. Тобто похід в клініку чимось навіть безпечніший щодо контактів з такими пацієнтами. Головне – слідувати правилам ? особистого захисту. Так само як найменша кількість радіаційного випромінювання – на атомних електростанціях, тому що там багато ☂️ захисних мір. Крім того, є позиція ☝️ ВООЗ, а тепер і ?? МОЗ опублікувало ці логічні рекомендації. Тому в тих державних і приватних клініках, які відмінили щеплення (тут в мене виникає паралель з картиною Франциско Гойї ? "Сон розуму народжує чудовиськ"), то вакцинація повинна б знову запрацювати в таких клініках. А я тим часом в ? @smartmedicalcenter зранку вже провакцинував ? трьох маленьких пацієнтів. Пишу цей пост, поки чекаю наступних на календарну та додаткову вакцинацію. #медичні_страхи_геть #вакцинація #карантин

A post shared by Педіатр. Дитячий імунолог (@stepanbeglaryan) on

Оскільки проти коронавірусу ще не винайшли вакцину, тут захищають саме карантин, соціальне дистанціювання, правило чистих рук. І масковий режим, а не теплий шапковий режим.

Гарного здоров’я та здорового глузду!

Читайте в Телеграм
Stepan Beglaryan

Степан Бегларян, педіатр, дитячий імунолог.
Консультую на прийомі (Київ), а також онлайн.
Розробляю інформаційні сервіси.

Якщо можу допомогти:
онлайн консультація

Складіть особисту схему вакцинації:
вакарта – вакцинальна карта

Розпишу вам індивідуальний план щеплень:
замовити в імунолога

Заповню та завірю історію щеплень:
міжнародний сертифікат вакцинації

Дорослим пацієнтам:
Ілона Бегларян - терапевт, кардіолог

Перевірте імунну систему дитини:
імунологічний онлайн тест

Опубліковано Степан Бегларян

Педіатр, дитячий імунолог. Приймаю в клініці Смарт Медікал Центр (Київ). Люблю наукові докази та здоровий глузд. Пишу дисертацію з первинних імунодефіцитів. Розробляю вакцинальну карту "вакарта" - vakarta.com

Залишити коментар

Прокоментуйте

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.