Наведу дані Cochrane, одного з найвищих в медицині рівнів доказових рекомендацій. Переклав деякі їх заключення.
Пробіотики при антибіотиках
Пробіотики для уникнення антибіотик-асоційованої діареї – МАЛОЕФЕКТИВНІ, інколи НЕБЕЗПЕЧНІ:
“Докази свідчать про те, що пробіотики можуть помірно скоротити тривалість діареї, майже на один день. Користь високих доз пробіотиків (наприклад, Lactobacillus rhamnosus або Saccharomyces boulardii) має бути підтверджена великим добре спланованим багатоцентровим рандомізованим дослідженням. Поки передчасно робити тверді висновки щодо ефективності та безпеки інших пробіотиків як доповнення до антибіотиків у дітей. Рівень побічних ефектів був низьким”…
“Обсерваційні дослідження, не включені в цей огляд, повідомляли про серйозні побічні явища у сильно ослаблених дітей або дітей з імунодефіцитом з основними факторами ризику, включаючи використання центрального венозного катетера та розлади, пов’язані з бактеріальною/грибковою транслокацією.”
https://www.cochrane.org/CD004827/IBD_probiotics-prevention-antibiotic-associated-diarrhea-children
Пробіотики при інфекційних діареях
Пробіотики при наявних інфекційних діареях – НЕЕФЕКТИВНІ:
“Пробіотики, ймовірніше за все, мало впливають чи взагалі не впливають на людей, у яких діарея триває 48 годин або довше, і ми не впевнені, чи зменшують пробіотики тривалість діареї. Цей аналіз базується на великих дослідженнях із низьким ризиком упередженості.”
https://www.cochranelibrary.com/cdsr/doi/10.1002/14651858.CD003048.pub4/full