Якщо ви чи близька вам людина захворіла на коронавірус COVID-19, ви б хотіли знати, що робити. Без фраз “за даними департаменту…” та подібних.

Так сталося, що захворіла / захворів на коронавірус конкретно ти. Будемо відверті, кожен думає спершу про себе та свою родину, а вже потім про друзів та співгромадян. Постараюся розписати ситуацію так, як розповів би своєму другові не-медику. Отже, поїхали.

Симптоми

Запідозрити ковід можна при температурі вище 38 °C, загальній слабкості. Імовірні втрата нюху чи смаку. Кашель різного типу частіше є, але його може і не бути. Інколи нежить. Також можливі світлобоязнь, часто головний біль. Рідше – шлунково-кишкові чи інші розлади.

Тривалість

SARS-CoV-2 вміє викликати хворобу тривалістю в 2-4 тижні. Частіше це 2-3 тижні.

Чи йти до лікаря?

Якщо захворіли кілька членів сім’ї, було б добре хоч комусь здати мазок на ПЛР. Ну хоча б подзвоність чи напишіть своєму лікарю. Бо потім буде “як здрастє”. Сподіваюся, у вас вже підписана декларація. Якщо ні, то пора це зробити. Якщо не підписана – дзвоніть на гарячу лінію (У Києві тел. 15-83, в інших регіонах пошук у допомогу).

Очікування результатів тесту через державні структури може тривати довго – черги. Зате це безоплатно. Якщо живете у місті, де є купа лабораторій та приватних клінік, можете здати на ПЛР за свої гроші. До того ж, вимога певних органів влади терміново надати довідку про ковід теж змусить когось здати тест, навіть якщо особливих симптомів уже немає.

Експрес-тест чи ПЛР?

Експрес-тест на імуноглобуліни, тобто на антитіла, має сенс лише щодо імуноглобуліну G (IgG) до COVID-19 – і то, через мінімум 2 тижні від початку симптомів. Краще спрацьовує через 3-4 тижні. Цей тест каже про вже перенесений вірусний процес, тому здавати його на початку симптоматики непотрібно.

А от метод ПЛР дуже точний, бо він фіксує РНК чи ДНК. У нашому випадку – РНК коронавіруса. Але питання в тому, що на слизових оболонках носоротоглотки вірусу може вже і не бути. Можливо, на момент тесту він “осів” уже лиш у легенях.

Отже, ні один метод не стовідсотковий. Уявіть собі негативний результат ПЛР-тесту, а у пацієнта лихоманка та втрата нюху. Таку ситуацію все одно треба трактувати як коронавірусну інфекцію.

Чи робити рентген?

Якщо також маєте значний кашель або різку втрату активності, то рентген-дослідження вкрай бажані. Правильно буде зробити КТ легень. Тобто комп’ютерну томографію. Це теж рентген-метод. Саме КТ покаже, скільки відсотків легень “не працює”.

КТ в плані опромінення – це кілька сотень звичайних рентгенографій. Тому просто так з цікавості робити не варто. Лише за призначенням лікаря залежно від стану пацієнтів, якщо це матиме вплив на вибір лікування чи місця лікування.

Що робити?

На увесь легкої хвороби єдиним адекватним рішенням є жарознижуючі (при потребі), а також дезінтоксикаційний питний режим. Підходить будь-яка рідина приємної нерізкої консистенції (наприклад, вода, чай, узвар). Якщо у вас лише лихоманка, нежить або незначний кашель і все це минуло за плюс-мінус тиждень; якщо далі все добре або максимум, що лишилося – це втрата нюху, а самопочуття відновилося, тоді вітаю, ви видужали.

Але розслаблятися не варто, вироблений імунітет нестійкий та нетривалий. Дослідження показують, що захворіти повторно більш небезпечно. Це й не дивно, якщо певний відсоток легеневої тканини рубцювався, а потім ще раз – то ризики повторного захворювання вищі.

Ніхто вже не дивується історіям про тих, хто двічі переніс коронавірус. Але цього місяця мені розповіли про тричі перенесений ковід. Неприємна інформація.

Коли панікувати?

Ви почнете панікувати, якщо є задишка через зниження функції легень. Тому пульсоксиметр при наявному ковіді – це найбільш важлива річ. Це така прищепка на палець, яка показує рівень насиченості крові киснем (сатурацію). Якщо рівень кисню в крові вище 95%, зазвичай 97-99%, то все добре. Нижче 95% – це погано. Нижче 92% – біда, пора їхати в стаціонар.

Паніка не допоможе, однак допоможе контроль методом КТ, а ще пульсоксиметр. Знаєте, коли треба було панікувати? Тоді, коли бачили людей з масками під носом – вони, на мою думку, є символом народної безвідповідальності. Бо крім корупції та нецільового використання коштів є ще безкарна безвідповідальність.

Як носити маску?

На вулиці, де немає скупчення людей – не носіть взагалі, опускайте нижче підборіддя чи знімайте. У закритих же приміщеннях – обов’язково носіть, повністю прикривши і рот, і ніс. Ніс теж. Ніс теж, так.

Хочете кращого захисту, надягайте респіратор, а не маску. Не забудьте, що респіратор і на рот, і на ніс. Респіратор на вдосі має трохи втягуватися, тобто притулятися до шкіри максимально герметично. Бородатим чоловікам при бажанні використати респіратор варто бороду збрити.

Якщо вже захворіли на коронавірус, достатньо як маски, так і респіратора. Ще раз: ніс не забувайте прикрити. Ненавиджу світогляд тих людей, хто знав чи лише дізнався, як носити правильно, але й далі носить маску під носом.

Незручно? Вийдіть на вулицю, де немає натовпу, зніміть маску, подихайте свіжим повітрям, і далі надягайте знов у приміщенні. Вітаю, тепер ви недиванний експерт у цьому питанні, розказуйте друзям. І міняйте маску вчасно.

А миття рук?

А ефективність миття рук саме проти ковіду до сих пір недоведена. Тому маски проти аерозольної передачі віруса – більш дієвий захист.

Найважливіша інформація для хворих

Якщо вам поталанило мати легку форму коронавірусної інфекції, тоді влаштовуйте собі чайні церемонії, приймайте парацетамол при потребі і чекайте. Будьте на зв’язку з лікарем і сподівайтеся на краще. Статистика каже, що скоріше за все хвороба отак нескладно і мине. Але контакт із лікарем і пульсоксиметрію на випадок погіршення все одно майте на увазі.

У випадку погіршення стану будьте готові викликати швидку, їхати в стаціонар. Добре бути на відстані хоча б телефонного дзвінка до апарату штучної вентиляції легень (ШВЛ). Хоча це теж не панацея, і ми не в Швейцарії живемо.

У лікарні при важкому ковід-випадку пацієнту введуть все, що треба і не треба. Не можу тут критикувати інфекціоністів та реаніматологів, є накази міністерства, є різне керівництво. І зараз мабуть хтось когось вичитує, що не все зробили, що могли, а насправді все було зроблено більше потрібного. Медицина поки що, на жаль, не вміє лікувати ковід-19. Препарати, введені пацієнтові в стаціонарі, можливо і знизить ризики ускладнень важкого стану, але ніяк не вплинуть на сам вірус.

Ні вітаміни C і D, ні антибіотики, ні противірусні імуномодулятори не мають доведеної ефективності як проти коронавірусів, так проти інших респіраторних вірусів.

Детальніше – ГРВІ та імунітет

Варто вакцинуватися проти сезонного грипу і проти пневмококової інфекції всім, хто ще не мав коронавірусної історії, і тим більше тим, хто вже перехворів.

Скласти індивідуальний план щеплень:
вакарта – вакцинальна карта.

Доброго вам здоров’я!

Читайте в Телеграм




Stepan Beglaryan

Степан Бегларян, педіатр, дитячий імунолог.
Консультую на прийомі (Київ), а також онлайн.
Розробляю інформаційні сервіси.

Якщо можу допомогти:
онлайн консультація

Складіть особисту схему вакцинації:
вакарта – вакцинальна карта

Розпишу вам індивідуальний план щеплень:
замовити в імунолога

Заповню та завірю історію щеплень:
міжнародний сертифікат вакцинації

Дорослим пацієнтам:
Ілона Бегларян - терапевт, кардіолог

Перевірте імунну систему дитини:
імунологічний онлайн тест

Опубліковано Степан Бегларян

Педіатр, дитячий імунолог. Приймаю в клініці Смарт Медікал Центр (Київ). Люблю наукові докази та здоровий глузд. Пишу дисертацію з первинних імунодефіцитів. Розробляю вакцинальну карту "вакарта" - vakarta.com

Залишити коментар

Прокоментуйте

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.