Трахеїт – вид кашлю, який трапляється при ГРВІ найчастіше. Особливо у дітей. Респіраторні віруси вміють гарно викликати також і бронхіт, проте якщо ви вже були у лікаря, а хрипів не вислухано, та й мокротиння не виділяється, мова скоріше всього ітиме про трахеїт.

Трахея – це ділянка дихальних шляхів поряд із глоткою. Це саме те місце, куди їжа може потрапити “не туди”, викликаючи кашель. Найчастішим уточненням діагнозу ГРВІ у дітей є саме гострий риніт і гострий трахеїт. У слизовій носа та у слизовій трахеї найбільше рецепторів до поширених вірусів звичайної застуди. Тобто ці клітини слизових оболонок ніби відкривають двері вірусові та кажуть “так, заходьте”. Вірус з перших днів хвороби викликає запалення і в носі, і в трахеї. А в когось і ротоглотці, в бронхах чи слизову навколо очей. Нічого нікуди не “спускається”.

Кашльовий рефлекс – потужний факт. Він дійсно рятує життя, якщо туди дійсно щось потрапило. Коли трахея запалена, так само подразнюється центр кашлю. Мозок “думає”, що в трахею щось попало – треба викашляти. Такий собі глюк. І будь-яке подразнення трахеї викликає та посилює кашель. Сухий кашель. Надсадний кашель. Гавкаючий кашель.

Трахеїти найчастіше посилюються у наступних випадках.

Тригери сухого кашлю

  • Зміна положення тіла
    • Зранку. Особливо коли є багато слизу, зранку цей слиз тече вниз і подразнює в тому числі трахею. Тобто ранковий кашель при ГРВІ десь пов’язаний із силою тяжіння.
    • Ввечері, вночі. Коли пацієнт із трахеїтом лягає, запалені мікроворсинки слизової трахеї можуть подразнювати одна одну і викликати кашель.
  • Різка зміна атмосфери
    • Якщо зайти з вулиці у приміщення (навпаки зрідка теж), зміна вологості та температури повітря може посилити кашель.
  • Вплив сухого повітря
    • Якщо вологість повітря нижче ~40%, якщо температура значно вища 20-22 °C, така атмосфера не дуже подобається слизовим дихальних шляхів. І звісно, в опалювальний сезон трахеїти виснажують сильніше, тривають довше.
    • Якщо мати значну фізичну активність, можна “захекатися”. Швидше дихання пересушує трахею – і знову маємо кашель.

Звісно, кашель робить свою справу: виводить лишній слиз разом із мікроскопічним брудом, пилом і т.д. Але при надмірному подразненні запаленої трахеї кашлю в рази і в рази більше, ніж потрібно. Це безпечний, але безглуздий кашель. Його може пів дня не бути, а потім кашель може заважати заснути.

Як лікувати сухий кашель – трахеїт?

Препаратів із доведеною ефективністю, які б спрацьовували саме проти трахеїту, зменшували б його інтенсивність на 80-100% у більшості (80-90%) пацієнтів – таких препаратів не існує. На жаль. І про це лікарі мають розказувати пацієнтам. Тому що чуда не станеться.

Повністю пригнітити кашльовий рефлекс можуть тільки наркотичні засоби. І їх зазвичай ніхто не призначає. Хіба що станеться серйозний кашлюк у дорослого – тоді інфекціоніст подумає. А так безпечних і ефективних препаратів із доведеним ефектом від сухого інфекційного кашлю поки що не існує. Тому люди і кашляють.

Є засоби, які інколи призначаються, які можуть мати індивідуальний ефект. Різні сиропи, спреї, пастилки типу “з ісландським мохом” чи інші трав’яні. Але комусь вони допоможуть на 50% (і це поталанило пацієнту), а комусь на 10-15% (тоді немає відчутного ефекту і значного сенсу). А дітям до 3 років сиропи взагалі протипоказані.

Мені подобаються трав’яні протикашльові чаї, вони для старших пацієнтів. Бо якщо сироп не допоміг – то навіщо він. А якщо чай не дав протикашльовий ефект, то це все одно рідина, що теж корисне.

І все одно є пацієнти, у яких все минає за плюс-мінус тиждень. А є ті, у кого кашель триває ще й після видужання – днями або тижнями. У когось і через місяць все ще буває легке кхе-кхе зранку. Потрібен час, щоб запалення розсмокталося.

Коли йти до лікаря?

  • Якщо кашель дуже сильний, його багато – до лікаря. Може бути ризик вдихання стороннього тіла.
  • Якщо виділяється мокротиння – до лікаря.
  • Якщо кашель глибокий, в ньому на слух задіяні всі легені, а не лише горло – до лікаря.
  • Є задишка чи свистяче дихання – до лікаря.
  • Якщо кашель виник без інших ознак ГРВІ – до лікаря.
  • Якщо є висока температура – до лікаря, можливо в телефонному режимі в період карантину.
  • Якщо був епізод несерйозної застуди, але кашель затягнувся у часі – до лікаря.

Можливо буде достатньо послухати дихання над легенями, а може знадобитися аналіз крові чи рентгенографія. Бо вже жодним наґуґлюванням питання не вирішити.

Якщо всі питання щодо бронхітів, пневмонії та сторонніх тіл виключені, повернемося до трахеїту, який може бути також затяжним.

Що робити із сухим кашлем?

По-перше, глянути ще раз на тригери кашлю при трахеїті. І відповіді одразу очевидні.

  1. Забезпечити приємну для дихальних шляхів атмосферу – 40-60% вологості, 20-22 °C:
    • уникати сухого повітря;
    • регулярно провітрювати приміщення;
    • особливо у період, коли вдома сухо через опалення, а на вулиці сухо через морози – вмикати зволожувач повітря при наявності такого, або ж, наприклад, проводити додаткові вологі прибирання.
    • Корисні також прогулянки на свіжому повітрі, якщо дозволяє стан.
  2. Уникати значних фізичних навантажень. Але знати міру – непотрібно сварити маленьку дитину, яка забігалася і кілька разів кашлянула, це безпечно.
  3. Більше пити, щоб організмові було чим зволожувати слизові оболонки. Особливо якщо підвищена температура, більші втрати рідини. Бажано пити негазовані м’які напої, не дуже гарячі і не дуже холодні, можна просто воду, будь-який чай, компоти.

Читайте в Телеграм Читайте в Телеграм

Донат
За донати від 200 грн - бонус!




Stepan Beglaryan

Степан Бегларян, педіатр, дитячий імунолог.
Консультую на прийомі (Київ), а також онлайн.
Розробляю інформаційні сервіси.

Якщо можу допомогти:
онлайн консультація

Складіть особисту схему вакцинації:
вакарта – вакцинальна карта

Розпишу вам індивідуальний план щеплень:
замовити в імунолога

Заповню та завірю історію щеплень:
міжнародний сертифікат вакцинації

Дорослим пацієнтам:
Ілона Бегларян - терапевт, кардіолог

Перевірте імунну систему дитини:
імунологічний онлайн тест

Опубліковано Степан Бегларян

Педіатр, дитячий імунолог. Приймаю в клініці Смарт Медікал Центр (Київ). Люблю наукові докази та здоровий глузд. Пишу дисертацію з первинних імунодефіцитів. Розробляю вакцинальну карту "вакарта" - vakarta.com

Залишити коментар

Прокоментуйте

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.