У дописі про вакцинацію проти пневмококової інфекції згадувалося, що пневмококи викликають половину випадків менінгітів. Іншу половину менінгітів викликають власне менінгококи. Тобто менінгіт є хворобою, при якій запалюється meninx (мозкова оболона). А менінгокок – це бактерія Neisseria meningitidis, яка вміє викликати менінгіт.
Крім гнійного менінгіту і менінгоенцефаліту, менінгококи також можуть викликати менінгококцемію (менінгококовий сепсис), рідше ураження інших внутрішніх органів, наприклад, наднирників. Кожний другий пацієнт з менінгококовим менінгітом або менінгококцемією при відсутності лікування помирає. Враховуючи поширення антибіотикорезистентності та пізніх госпіталізацій, смерті нерідко стаються навіть із проведенням лікування.
Незважаючи на все це, можливе також безсимптомне носійство менінгокока в носоглотці. Цей момент і сприяє повітряно-крапельній передачі менінгококів від людини до людини.
Навіть зараз, читаючи ці рядки, ви не можете точно стверджувати, що у вашій носоглотці немає менінгококової інфекції. І що одного разу ця інфекція не перейде у менінгіт, менінгоенцефаліт чи сепсис. Хіба що ви вакциновані від усіх штамів менінгококової інфекція, проти яких це можна зробити.
Штами менінгококової інфекції
Оскільки вакцини є проти різних штамів, варто коротко розібратися з цим питанням.
Існують різні штами (серотипи) менінгококової інфекції – штами А, В, С, Х, Y, Z, W135, 29E, K, L, H, I. Поширеними штамами є менінгококи A, B, C. Найбільш заразним є штам A.
Менінгококи поширені в усьому світі. Кілька десятків країн Центральної Африки навіть отримали назву “менінгококовий пояс”. Із введенням там обов’язкової вакцинації проти менінгококу A, кількість випадків зменшилася, однак все одно реєструються десятки тисяч випадків хвороби.
В Україні, як і в інших країнах Східної Європи, більш поширений штам B менінгококів. Він складає у різні роки від 50 до 80% виявлених випадків. Однак наявні у нас і штами A, C та інші більш рідкісні штами, які відповідно в сумі мають поширеність 20-50% в різні роки.
Подібно до того, як у деяких країнах світу (наприклад, у США чи Франції) живуть люди всіх рас, так само в Україні живуть практично всі штами менінгококів.
Вакцинація проти менінгококів
Так само, як пневмококи чи гемофільна інфекція, менінгококи мають мембрану з полісахаридів. Імунна система дитини до 2 років практично не розпізнає ці бактерії. Розпізнає так пізно, що мікроорганізм уже робить свою злу справу.
Тому чим раніше розпочати вакцинацію проти цих бактерій, тим краще. Але чим раніше почати, тим більше доз потрібно. Залежно від вакцин та їх штамів, можлива як однократна вакцинація, так і серія з 2 доз, а десь і 3-4 доз.
У світі існують моновакцини (проти штаму A, штаму C, штаму B), двохвалентні (A+C), трьохвалентні (A+C+W), чотирьохвалентні (A+C+Y+W) менінгококові вакцини.
В Україні наразі наявні дві вакцини:
- Менактра – вакцина проти штамів A, C, Y, W виробництва США (Sanofi).
- Німенрікс – вакцина проти штамів A, C, Y, W бельгійського виробництва (GSK/Pfizer), аналогічна вакцині Менактра.
Проте, як було зазначено вище штами A, C, Y, W – це лише третина (20-50%) штамів менінгококів, поширених у Східній Європі. Інші ж дві третини (50-80%) займає штам B.
- Бексеро (Bexsero) – та сама вакцина проти штаму B, якої немає в Україні, не зареєстрована. Хоча фірма-виробник, GSK, представлена препаратами в нас досить широко.
Чимало українців їдуть за вакциною Бексеро в Польщу, Німеччину, країни Балтії та інші. Для дітей чи для себе. В мене були навіть пацієнти, вакциновані Бексеро в Сіднеї.
Німенрикс чи Менактра?
Ці дві вакцини є однаково ефективними проти штамів менінгококів A, C, W, Y. Проте їх схеми введення відрізняються для дітей раннього віку.
- Якщо почати щепитися вакциною Менактра з 9-місячного віку – потрібно дві дози, а якщо з 2 років – достатньо однієї.
- Якщо почати щепитися вакциною Німенрикс з 1,5-місячного віку – потрібно три дози, якщо з 6-місячного – дві дози, а якщо почати після 1 року – достатньо однієї.
- Тому коли вік початку цих щеплень від 1 до 2 років, варто обрати Німенрикс, який в цьому віці робиться однократно.
- У віці старше 2 років, у тому числі дорослим – немає жодної різниці.
Чи значить це, що краще розпочати таке щеплення пізніше? Ні! Оскільки менінгококи та пневмококи і так небезпечні для всіх дітей та дорослих. А у віці до 2 років вони небезпечніші в десятки чи сотні разів, бо імунітет практично “сліпий” до цих бактерій у ранньому віці.
Тому раніше – важливіше!
Індивідуальний графік щеплень менінгококовими вакцинами можна скласти за допомогою сервіса вакарта – вакцинальна карта.
Вакцинація проти менінгіту?
Говорити “вакцинація проти менінгіту” невірно. Але щоб максимально зменшити ризики щодо можливих менінгітів, потрібно вакцинуватися проти можливих збудників:
- проти менінгококів штамів A, C, Y, W;
- проти менінгококів штаму B;
- проти пневмококів;
- проти туберкульозу (БЦЖ);
- проти гемофільної інфекції типу b (Hib).
Календар щеплень
БЦЖ та Hib-вакцинація, на щастя входять в український календар щеплень. Та на жаль, імунізація проти найбільш вірогідних збудників менінгітів, пневмококу та менінгококу, лише рекомендована для груп ризику. Перегляньте каленадарі щеплень різних країн та переконайтеся, що український національний графік щеплень “дещо бідненький”. З різних причин.
Нижченаведений текст просто скопіював з поста про пневмококові вакцини. Немає особливої різниці у їх показах, протипоказах та побічних ефектах.
Які правила вакцинації проти менінгококу?
Менінгококові вакцини – це інактивовані (неживі) вакцини. Навіть якщо її вводити собі щодня по кілька разів, ніякої небезпеки немає. Але так робити неефективно, оскільки для ефекту достатньо від 1 до 3-4 доз, залежно від віку.
Якщо у вас немає середньоважкої або важкої хвороби, якщо температура вашого тіла нижча 38,0 °C, тоді спокійно йдіть та вакцинуйтеся.
Побічні реакції після вакцинації
- Температурна реакція ~ 8-10% випадків, має право ставатися протягом 3 діб.
- Місцеві реакції (почервоніння, болючість, ущільнення) ~ 15-20% випадків.
- Якщо побічні ефекти сильніші, ніж зазвичай, все вирішується прийомом ібупрофену або парацетамолу за рекомендаціями лікаря.
- У решті 70-75% випадків жодних побічних реакцій немає.
Мочити можна?
Так, можна. Хоч відразу після вакцинації іти купатися в басейн. Вода на шкірі ніяк не впливає на імунні реакції.
Також перегляньте:
Вакцинація під час вагітності або лактації
Вагітність не є протипоказом до вакцинації неживими вакцинами, тому можна робити однаково як до чи після вагітності, так і під час вагітності. Грудне вигодовування також не протипоказ до вакцинації проти менінгококової інфекції.
Вакцинація від менінгококової та пневмококової інфекцій “створює захист” від зазначених інфекцій на все життя?
І цікаво як з вакцинацією від гепатиту А (теж на все життя)?
Дякую за такі інформативні, безмежно корисні та цікаві статті, насправді, хочеться ще більше такого контенту)
Подібним кон’югованим вакцинам (проти менінгококів, пневмококів, гемофільної інфекції) не більше 30-35 років. Науковці поки не можуть стовідсотково стверджувати, чи працює та чи інша вакцина 50 років, 70 років і т.д. Це буде відомо у майбутньому. Але те, як “тримається” імунний захист після кон’югованих вакцин у людей, вакцинованих кілька десятків років, дає високі шанси, що захист після них буде все життя.
Хоча! Є рекомендації щодо центральноафриканських країн: якщо часто там бувати, варто вакцинуватися проти менінгококу А кожні 5-10 років. Так, про всяк випадок. Вже надто багато там менінгококу і смертей від нього.
Щодо гепатиту А – також (імовірно) все життя, хоча й тип вакцин тут інший.