Ларингіт – запалення гортані (larynx). Це поширений прояв вірусної застуди (ГРВІ). У дітей до 3-річного віку ларингіт може бути дуже небезпечним (при цьому нестрашний у більш старшому віці).
До 3-3.5 років, коли розміри тіла невеликі, невеликими є також і розміри дихальних шляхів. Голосові звʼязки, які знаходяться саме в гортані, також запалюються при ларингіті – виникає осиплість голосу. І якщо набряк голосових звʼязок значний, вони можуть перекрити голосову щілину, призводячи до задухи. А це вже невідкладний стан.
Чим менший вік, тим більші ризики під час кожного ГРВІ, коли наявні сухий „горловий“ кашель або осиплість голосу.
Як проявляється задуха у маленьких дітей
Під час ларингоспазму дитина починає задихатися, може виникати синюшність. Напади стаються спонтанно, частіше вночі або зранку. Зазвичай чути свистяче дихання.
Важливо розрізняти
Ларингіт – це можливий прояв саме ГРВІ. Якщо у дитини не було жодних інших ознак гострого респіраторного вірусного процесу (нежитю, кашлю, температури), потрібно задуматися про можливість потрапляння у дихальні шляхи стороннього тіла.
Що робити батькам
У будь-якому разі задуха – це привід звернення по невідкладну медичну допомогу. Наберіть 103!
Поки їде швидка
Добре б мати у домашній аптечці системні гормони. Для віку 0-3 років ідеально підійдуть ректальні свічки РЕКТОДЕЛЬТ (це преднізолон). Або ж бригада швидкої допомоги введе дитині дексаметазон внутрішньомʼязово. Це аналогічні речовини.
За наявності варто використати одну свічку до приїзду бригади швидкої допомоги. При відсутності ефекту протягом 20-30 хв можна використати ще одну свічку. Зазвичай достатньо першої свічки.
Інгаляції
Також, якщо вдома є небулайзер, можна провести інгаляції з будесонідом (ПУЛЬМІКОРТ). Для інгаляції краще не розводьте його з фізрозчином.
Ректальна свічка буде ефективніша, використайте краще її, якщо маєте і те, і те. А надалі кілька днів продовжуйте інгаляції, якщо лікуючий лікар дозволить лікуватися амбулаторно вдома.
У будь-якому разі
Невідкладна госпіталізація обов’язкова:
- якщо ви не знаєте, як з цим боротися,
- якщо напад неоднократний,
- якщо загальний стан погіршується.