• Як записатися на щеплення від коронавірусу?
  • Яку обрати вакцину – Астразенека, Файзер, Модерна, Коронавак?
  • мРНК-вакцини – що це таке?
  • Яка вакцина краща, якщо вже перехворіли?
  • Яка вакцина краща, якщо ще не хворіли?
  • А якщо є антитіла?
  • Як довго захищають вакцини проти COVID-19?
  • А проти нових мутованих штамів?
  • Ефективність та безпека
  • Чи можна робити різними препаратами?

Історичний досвід українців не дозволяє довіряти владі. З одного боку це добре, якщо мова йде про демократичні цінності, громадянське суспільство. Але коли влада каже адекватні речі типу “носіть маски”, “вакцинуйтеся” – люди починають сумніватися. Ще й коли щеплення розпочаті пізно, самих препаратів поки мало, дехто з груп ризику відмовляється, а тим, хто давно чекає вакцинації – ще не пропонують. Процес іде повільно, і ті, хто міг би давно бути провакцинованим, заражаються ковідом.

Як записатися на щеплення від коронавірусу?

З липня 2021 року вакцинуватися проти COVID-19 в Україні можуть усі бажаючі усіх допустимих вікових груп.

1. В першу чергу зв’яжіться з вашим сімейним лікарем, з яким маєте декларацію. Можливо, вас зорієнтують коли і що (в різних регіонах в різний час можуть бути різні вауцини в наявності).

2. Якщо з сімейним лікарем чіткого плану не вималювалося, запишіться через сайт чи додаток державного сервісу Дія (це, якщо правильно розумію, така прикольна аббревіатура “держава і я”):

Запис до листа очікування вакцинації через сервіс Дія

Щоб бути ідентифікованим Дією, потрібно мати електронний цифровий підпис або мобільний додаток деяких банків. Найбільш інтегновані ПриватБанк та Монобанк.

3. Якщо нічого із цього у вас немає, скачайте спочатку Монобанк – це необанк без відділень, один з найбільш стрімких в розвитку банків у світі. Приємно не лише те, що він український, але й те, що віднедавна можна не йти для цього у відділення і стояти в черзі. Достатньо скачати додаток на смартфон та слідувати простим інструкціям:

Скачати monobank, щоб далі вже ідентифікуватися в Дії

Яку обрати вакцину?

В приватних медичних центрах вакцини з’являться явно нескоро (в принципі так у всьому світі). В Україні до липня 2021 року не можна було обирати вакцину. Тепер можна, як і в Великобританії, Франції, Польщі та багатьох інших країнах. І на щастя, ми не в Північній Кореї, Росії, Білорусі чи Туркменістані, де держава транслює зомбоящик, де немає затверджених ВООЗ вакцин, і де люди вірять у шоу екстрсенсів. Ну, останній пункт і в нас “такоє”, люди різні.

Астразенека, Файзер, Модерна чи Коронавак?

Станом на середину 2021 року усі ці вакцини, що є в Україні, затверджені ВООЗ до використання і використовуються по всій земній кулі.

Коронавак – вакцина від китайської компанії Сіновак, що виробляється за більш знайомою щодо вакцин методикою, а саме інактивацією вірусу. Коронавак – інактивована вакцина.

Про ефективність, країну-виробника та іншу інформація про всі існуючі вакцини проти COVID-19 ви можете ознайомитися на відповідній сторінці мого онлайн-сервіса Вакарта – вакцинальна карта, де також можна спланувати собі усі інші типи щеплень.

Вакцина від Астразенека (британо-шведської компанії) створена на основі досліджень Оксфордського універсистету, має варіанти назви Ваксзерія, Ковішилд, Астразенека-СКБіо (залежно від локації виробництва – Європа, Індія чи Південна Корея). Імунологічної різниці між усіма цими варіантами протиковідної вакцини від Астразенеки немає.

Вакцина американської фірми Файзер називається Комірнаті, створена на основі досліджень німецької БіоНТек, донедавна вважалася найбільш привабливою в плані ефективності з тих препаратів, що є в Україні.

Однак наступні дослідження Астразенеки показали, що ефективність двох доз, зроблених з інтервалом у 3 місяці, нічим не гірша за файзерівську вакцину. А в деяких аспектах навіть краща, наприклад, щодо уникнення госпіталізацій через важкий перебіг ковіду. З іншого боку вакцина від Файзер була трошки ефективніша в лабораторних умовах, дві її дози достатньо зробити через 3 або 4 тижні.

Влітку 2021 року в Украъны також з’явилася вакцина від американської фірми Модерна, називається Спайквакс (mRNA-1273).

В будь-якому разі, вакцини від компаній Файзер, Модерна та Астразенека є препаратами, що містять неживий шматочок мРНК (матрична РНК) геному вірусу ковід-19. Просто у векторній вакцині Астразенека цей аналог мРНК “запакований” в безпечний для людини ослаблений аденовірус шимпанзе. А у власне мРНК-вакцинах (від Файзер, від Модерна) цей шматочок коронавірусної мРНК знаходиться в спеціальній білковій оболонці, тому й правила зберігання останніх двох потребують значно нижчих температур.

У реальних “польових” умовах протиковідні вакцини від Астразенека, Файзер, Модерна – приблизно однакові по ефективності. Хоча інтервали між їх дозами відрізняються.

мРНК-вакцини – що це, як працює?

Геноми організмів зазвичай запаковані в ДНК. Віруси можуть бути також РНК-вмісними. Це такі довгі спіралі з закодованими нуклеотидами.

Що, нудно стало? Отож бо. Прочитайте вже пару нудних абзаців про мРНК, щоб не бути відсталим савєццкім задрипинцем, який вірить у те, що вакцини змінюють геном людини.

Нуклеотиди – такі букви з вашого курсу біології за 8-10 класи: “А” (аденін), “Г” (гуанін), “Ц” (цитозин), “Т” (тимін). Замість останнього в РНК іде “У” (урацил). Ці нуклеотиди складаються в довжелезні нитки – як застібка куртки типу “блискавка”.

В ДНК вони попарні (А=Г, Ц=Т, Ц=У). А РНК – це лише одна нитка. Тому РНК-віруси більш схильні до мутацій, а ДНК-віруси більш захищені другою ниткою “застібки”.

З нуклеотидного ланцюга код зчитується в різних органелах клітини (якщо це код віруса, то він проникає в клітину чужого організму, а далі використовує його можливості для самокопіювання віруса).

Спочатку створюється копія інформаційної РНК (іРНК) – це такий дзеркальний відбиток шматка генетичного коду ДНК / РНК. Як глиняні таблички єгипетських фараонів. Тільки набагато крутіше і набагато древніше.

Після цього з “глиняної таблички” іРНК в органелах клітини знімається ще одна дзеркальна копія – матрична РНК (мРНК) – таки дійшли до неї. І вже з цієї матриці рибосоми клітини зчитують код (тому й названа матричною) – код збору амінокислот у білки. Так із закодованих ДНК чи РНК зчитується інформація і створюються білки – основний будівельний матеріал організмів людини, пташечок, рослин, а також глистів, грибів і бактерій – всього живого на землі, приємного і неприємного. Вірусів теж.

Яка вакцина краща, якщо вже перехворіли?

Якщо ви вже перенесли коронавірусну хворобу, тоді вакцинація додасть вам захисту. Тому не принципово, яка саме це буде вакцина.

Яка вакцина краща, якщо ще не хворіли?

Людям, що не мали проявів хвороби COVID-19, також підходить будь-яка вакцина. Препарати від Файзера, Модерни, Астразенеки трохи ефективніші, ніж від китайського Сіновака. Зате ви отримаєте дві дози Сіновака, Файзера чи Модерни протягом місяця, а друга доза вакцини Астразенека має бути введена з інтервалом близько 3 місяців.

Враховуючи, що темпи вакцинації в Україні не радують, будь-яка з цих вакцин є ефективною. Робіть ту, яку можна зробити скоріше у вашому населеному пункті.

А якщо є антитіла?

Вакцинація все одно додасть захисту незалежно від того, є антитіла у вас чи немає.

Як довго захищають вакцини проти COVID-19

Колись говорили про умовні 6 місяців захисту. Зараз уже говорять про 1 рік захисту, оскільки уже пройшов рік з моменту перших вакцинованих, що брали участь у дослідженнях. В них захист після вакцин тримається.

Скільки часу захищає щеплення проти коронавірусу – поки невідомо. Ще немає людей, вакцинованих 10 років тому. Коли прийде час, нові дослідження скажуть, як довго триває імунітет проти кожної з вакцин – рік, два, п’ять, а може все життя.

Проводяться дослідження з приводу потреби у третій дозі вакцини.

Щодо мутованих штамів

Все живе мутує. Тому і всі люди не є ідентичними копіями. Віруси, особливо РНК-вмісні, мутують частіше. Особливо вірус грипу.

Дослідження із перевірки антитіл провести простіше і дешевше. Тому даних про антитіла більше. Але імунінтет – це не лише антитіла (які виробляються B-лімфоцитами). Імунний захист включає також клітинний захист із різними типами T-лімфоцитів.

Як працює імунітет – уже писав найбільш доступною мовою.

Так от, є ймовірність, що Т-клітинний захист зможе забезпечити захист проти будь-яких нових штамів коронавірусів. Тому коронавірусна вакцинація скоріше всього не стане такою ж сезонною, як вакцинація проти грипу. Все таки SARS-CoV-2 мутує не так стрімко, як віруси грипу.

Але ж мутував, зміг “перекинутися” на людей? Так само як багато тисяч років тому вірус кору мутував і “перекинувся” з великої рогатої худоби на людей. Чим тісніший контакт із тваринами, тим більше шансів отримати якийсь мутований їх вірус.

Тому, з іншого боку, є також імовірність бути новому штаму коронавірусної інфекції, проти якого треба буде розробляти нові вакцини. Але точно це не буде часто, якщо взагалі буде.

Ефективність ок, а безпека?

На рахунок безпеки виникали питання до усіх вакцин, бо це нові препарати. Особливо до мРНК-вмісних. Уже вщухли підозри про зв’язок вакцини від Астразенека і тромбозів мозку – нові випадки особливо не трапляються. Хоча фіксувати усі небезпечні моменти потрібно, що досліджувати їх. Недавно були новини про негативні наслідки після вакцини Комірнаті (Файзер), Спайквакс (Модерна). Чи є вплив вакцин чи це збіг у часі непов’язаних між собою речей, покажуть дослідження.

Зате відомо, що сам COVID-19 точно вміє викликати тромбози (як судин мозку, так і тромбоемболію легеневої артерії). Про тромбози мозку після хвороби на коронавірус були дослідження ще всередині 2020 року із значною кількістю пацієнтів. А тоді вакини лише почали розробляти. Тому питання безпеки стоїть, звісно, все одно гостріше, ніж до вакцин 30- чи 60-річної давності, але це питання перевірки статистичних похибок та рідкісних хронічних захворювань.

З іншого боку, у мене зустрічне питання: як це сталося, що після багатьох мільйонів щеплень від Файзер в Ізраїлі ні у кого не було тромбозів. Бо когось після щеплення зіб’є машина, а хтось отруїться і матиме діарею, а в когось у 80-90 років станеться тромбоз. Вакцина від Файзер що, профілактує такі стани? Задайте собі питання – чи довіряєте ви владі Ізраїля, що вони нададуть вам та усім зібрані статистичні дані? Тому що випадки будь-яких негативних станів, що співпали в часі після вакцинації, чомусь активніше поступали, наприклад, з Британських островів, із Скандинавських країн. Влада цих країн, так чи інакше, історично частіше чесна, ніж влада в історії нашої країни.

Чи можна робити різними препаратами?

Хоча теоретично це безпечно, у декого навіть таке може вийти (якщо в різних країнах). Але інформації немає про ефективність використання двох щеплень від COVID-19 різними вакцинами – ще немає досліджень. А тому поки що так ніхто не робить.

Про своє щеплення від COVID-19

Пацієнти часто питають, чи я сам вакцинувався. Так, в середині березня 2021 року, як тільки з’явилася така можливість, ми з дружиною, як лікарі, звернулися в одну з поліклінік, де була вакцинальна бригада, та вакцинувалися Ковішилдом – індійським варіантом вакцини від Астразенека. У червні до нас у клініку приїхала подібна бригада, щоб провакцинувати тих, хто ще не вакцинований, препаратом від Файзер.

А ми провакцинуємося другою дозою вакцини Астразенека (корейською, індійською, європейською – без різниці), а згодом отримаємо відповідні сертифікати.

Читайте в Телеграм




Stepan Beglaryan

Степан Бегларян, педіатр, дитячий імунолог.
Консультую на прийомі (Київ), а також онлайн.
Розробляю інформаційні сервіси.

Якщо можу допомогти:
онлайн консультація

Складіть особисту схему вакцинації:
вакарта – вакцинальна карта

Розпишу вам індивідуальний план щеплень:
замовити в імунолога

Заповню та завірю історію щеплень:
міжнародний сертифікат вакцинації

Дорослим пацієнтам:
Ілона Бегларян - терапевт, кардіолог

Перевірте імунну систему дитини:
імунологічний онлайн тест

Опубліковано Степан Бегларян

Педіатр, дитячий імунолог. Приймаю в клініці Смарт Медікал Центр (Київ). Люблю наукові докази та здоровий глузд. Пишу дисертацію з первинних імунодефіцитів. Розробляю вакцинальну карту "вакарта" - vakarta.com

Залишити коментар

Прокоментуйте

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.