Як підвищити імунітет дитини, щоб рідше хворіти ГРВІ? Таким питанням задається величезна кількість батьків. Навіть бабусі й дідусі знають про імунну систему, і що «імунна система нинішніх дітей, не та, що раніше, треба підняти імунітет».

Проблема

Діти хворіють частіше, ніж хотілося б.

Що таке ГРВІ

Поняття гострої респіраторної вірусної інфекції (ГРВІ) є дещо невірним, тому що пневмонія, наприклад, теж гостра, теж респіраторна, теж часто вірусна інфекція. Тому або ми повинні перейменувати ГРВІ та ГРЗ, або повинні розуміти це як гостру вірусну інфекцію верхніх дихальних шляхів. Тобто це гострі риніти, гострі назофарингіти, гострі синусити, гострі трахеїти, гострі бронхіти.

Страх невідомого

Щоразу, коли у дитини починається епізод хвороби, навіть банальної ГРВІ, її батьки не знають, чому ж так сталося. Виникає питання “хто винен”, вони ж робили все можливе. Шукають причину в відкритому вікні, в своїх діях. А справжньою причиною ГРВІ є інфекція – вірус. Жодний теплий одяг не знищить вірус, який літає поряд.

Коли людина не знає про щось, коли невпевнена, швидкою тактикою виживання є страх невідомого. Вже писав про це у статті Доказ від незнання.

Перенесемося уявно у часі на 1-2 мільйона років назад, до первісних людей. Ось ви уявно з ними, і ось незрозуміло зарухалася трава. Що там? Хтось вирішив, що то страшний звір, і втік подалі. А хтось подумав, що то просто вітер.

Якщо ви дружите з математикою, то там за теорією ймовірності навряд звір, ще й великий хижак. І справді частіше там просто дмухнув вітер. Але один раз із тисячі вискочить шаблезубий тигр і з’їсь вас і тих романтиків, хто розмірковував про колихання трав вітрами.

За сотні тисяч років загиблих прихильників логіки і живих прихильників страху виробився певний психологічний механізм: “Щоб вижити, не думай – бійся, бий, тікай”. І часто це працює – більшість людей не розбирається, який змій чи павук отруйний, ми просто боїмося всіх змій та павуків.

Вірусна та бактеріальна інфекції верхніх дихальних шляхів

Згідно статистики:

  • вірусні частіше, у дітей ще частіше;
  • бактеріальні рідше, у дітей ще рідше.

Гній:

  • при вірусній – ні;
  • при бактеріальній – так.

Лейкоцитарна формула аналізу крові:

  • при вірусній інфекції в основному наростають лімфоцити
  • при бактеріальній в основному наростають нейтрофіли (паличкоядерні, сегментоядерні)

Катаральні явища:

  • при вірусній частіше тече з носа прозорим;
  • при бактеріальній гноїться, тече з носа не так сильно.

Ускладнення:

  • вірусна інфекція може ускладнитися бактеріальною, тому важливо слідкувати за вищевказаними ознаками.

Антибіотики:

  • при вірусній інфекції антибіотики не потрібні, оскільки не діють на віруси;
  • при бактеріальній інфекції антибіотики обов’язкові.

Імунна система проти ГРВІ

Коли в організм потрапляє чужорідний ген інфекції (антиген), імунна система контактує з ним. Вона аналізує чужака, а потім виділяє антитіла проти саме цього антигену. На такий процес аналізу при різних збудниках ГРВІ іде 7-10 днів. Як тільки B-лімфоцити виділяють антитіла (імуноглобуліни) проти цього антигену, хвороба швидко минає. Це була інформація про імуноглобуліни M (IgM).

Через 30-45 днів після зараження імунна система, запам’ятавши антигени чужака, починає виділяти інші імуноглобуліни, імуноглобулін G (IgG) до цього захворювання. І дуже довго (часто все життя) людина вже не захворіє цим збудником. Коли імунна система зустрінеться з ним, вона з допомогою готових антитіл IgG скаже інфекції “привіт і давай-до-побачення”.

Тобто принцип такий: незнайома хвороба – IgM – імунна пам’ять – IgG – вдруге або не хворіємо, або хворіємо пізніше чи легше.

ГРВІ має сотні штамів збудників, частина з них мутує, наприклад, грип. Тому в дитинстві, коли імунна система не бачила жодного збудника, кожна інфекція викликає хворобу.

Частота ГРВІ

Коли дитина йде в садочок, починає хворіти частіше. Більше контактів. Якщо в садочок дитина не ходила, то в перших класах школи буде “наздоганяти” тих, хто часто хворів вже в садочку.

Друга і третя дитина в сім’ї хворітимуть частіше за першу, бо старші діти приносять молодшим інфекції з колективів.

Знаючи принцип роботи імунної системи та кількість збудників, виникає очевидний висновок: всі діти в нормі хворіють на ГРВІ. Такий самий принцип і при кишкових вірусах, але вони менш поширені, ніж ГРВІ.

Скільки разів на рік можуть ставатися ГРВІ? Всесвітня організація охорони здоров’я каже, що зазвичай діти хворіють ГРВІ від 3-5 до 10-12 разів на рік. В нормі. Тому термін “часто хворіючі діти” – уже пережиток і у розвинутому світі давно не використовується.

Отже, імунітет на окремі віруси виробляється, але вірусів навколо немало.

Ускладнення

ГРВІ рідко ускладнюються. Серед ускладнень бувають пневмонії, отити, гнійні синусити та інші гнійні інфекції. Якщо ваша дитина майже щоразу (!) після звичайного вірусного ГРЗ отримує пневмонію або гнійне ускладнення, тоді варто обов’язково звернутися до дитячого імунолога. Причому гострий бронхіт під час ГРВІ – це не ускладнення, а звичайний можливий симптом.

Отже, якщо дитина хворіє на ГРВІ до 10-12 разів на рік, якщо ускладнення стаються досить рідко (бронхіт – не ускладнення, а симптом), то з імунною системою дитини все гаразд.

Підвищення імунітету

Препаратів для того, щоб підвищити імунітет до, під час або після будь-якої хвороби, не існує. Все, що кажуть навколо, кажуть або з причини незнання, або з причини віри у магію, або з причини заробітку. В кінці кінців, не будьте ж легковірними лопухами, шукайте і читайте перевірену інформацію.

Єдиний препарат, який може щось підвищити в імунній системі – це колонієстимулюючий фактор (CSF). Він підвищує утворення нейтрофілів у кістковому мозку. Як і будь-який серйозний препарат, має побічні дії. При частому використанні CSF може спричинити лейкоз (рак крові).

Всі x-ферони, x-біони, x-принозини, x-гавірини, x-флубіни, x-міксини та інші “покращувачі імунітету” працюють аж ніяк. Їх ефект у дослідженнях не відрізняється від плацебо. Тому не ведіться на таку рекламу. Сумнівайтеся, будь ласка, у професіоналізмі лікаря, що говорить про зниження і підвищення імунітету.

Пам’ятайте про імунну пам’ять. Імунітет виробляється у відповідь на антиген – через хворобу або вакцинацію.

Лікування

Що робити при ГРВІ? Перш за все заспокоїтися. Все буде нормально через 5-7-10 днів. Хіба що кашель затягнеться при сухому повітрі. Але теж мине.

Отже, лікування ГРВІ:

  • пити побільше будь-якої рідини;
  • температуру 38,5 °C і вище збивати ібупрофеном та/або парацетамолом, меншу температуру просто спостерігати;
  • якщо дитина дуже в’яла або дуже маленька (менше 2-3 років), або якщо бували судоми на фоні температури – збивати температуру від 38 °C і вищу;
  • дітям менше 3 років муколітиків не давати – розрідите мокротиння, а кашлевий поштовх у маленьких дітей ще не такий потужний;
  • при виникненні ускладнень, при тривалому важкому кашлі, при неможливості збити температуру зверніться до лікаря;
  • неефективних препаратів не приймати; якщо лікар призначив вам фуфломіцин чи шаманство – звернутися до іншого лікаря.

Препарати, які діють на збудник ГРВІ, є лише від грипу, причому з побічними діями. Тому використовуються лише для людей з груп ризику та по показах лікаря.

Профілактика

Прогляньте статтю ще раз і заспокойтеся. ГРВІ пройде сама собою. Імунна система діє, аналізує і скоро виробить IgM. Імунна система дуже потужна річ, вона або працює, або не працює. Ви ніяк не можете це пришвидшити, покращити або підвищити. Хочете перевірити, чи працює імунна система вашої дитини – пройдіть онлайн-тест на імунодефіцит.

Цибуля, часник, мед, ехінацея ніяк не впливають на оточуючі віруси та на імунну відповідь. Тому неефективні. Якщо вам подобається мед, то будь ласка, він смачний, він корисний, але інфекцію не лікує.

Профілактика ГРВІ:

  1. Обмежити контакт з вірусом – уникати людних місць під час сезону захворюваності. Плюс маска хворій людині (здорових маска не захищає) та чхати у носовичок, у тильну сторону долоні або у передпліччя. Можна ще поїхати жити в ліс подалі від суспільства, але в лісі свої інфекції, наприклад, кліщовий енцефаліт.
  2. Від грипу існує вакцина. На початку кожного року спеціальні служби розвинутих країн починають аналізувати нові штами грипу. До кінця кожного літа на основі аналізу даних виготовляються вакцини, що мыстять антигени до 3-х штамів, які будуть у північній півкулі в кінці року. Вакцинуватися від грипу можна в період кінця літа, усю осінь та усю зиму, в тому числі під час епідсезону. На антигени вакцини виробляється імунологічна пам’ять без перебігу хвороби.

Альтернативні та народні способи лікування і профілактики ГРВІ, в тому числі гомеопатія – це міфи, які вигідні їх продавцям, а не вам. Захищайте своє здоров’я достовірною інформацією.

Читайте в Телеграм




Stepan Beglaryan

Степан Бегларян, педіатр, дитячий імунолог.
Консультую на прийомі (Київ), а також онлайн.
Розробляю інформаційні сервіси.

Якщо можу допомогти:
онлайн консультація

Складіть особисту схему вакцинації:
вакарта – вакцинальна карта

Розпишу вам індивідуальний план щеплень:
замовити в імунолога

Заповню та завірю історію щеплень:
міжнародний сертифікат вакцинації

Дорослим пацієнтам:
Ілона Бегларян - терапевт, кардіолог

Перевірте імунну систему дитини:
імунологічний онлайн тест

Опубліковано Степан Бегларян

Педіатр, дитячий імунолог. Приймаю в клініці Смарт Медікал Центр (Київ). Люблю наукові докази та здоровий глузд. Пишу дисертацію з первинних імунодефіцитів. Розробляю вакцинальну карту "вакарта" - vakarta.com

Залишити коментар

Прокоментуйте

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.