Мавп’яча віспа — це легка вірусна інфекція з групи ортопоксвірусів, що є ендемічною в певних регіонах Африки. Нещодавній спалах в інших країнах, де вірус зазвичай не поширений, викликав певний резонанс.

Зараз відомо про 300 підтверджених або підозрілих випадки у близько 20 країнах, де вірус раніше не циркулював. Через це ВООЗ закликала країни до швидких дій для стримання поширення мавп’ячої віспи.

Нові випадки мавп’ячої віспи у світі:

Дані ВООЗ – 21.05.2022

Ендемічні випадки мавп’ячої віспи:

КраїнаПеріод часуВипадкиСмерті
Камерун15.12.21 – 22.02.2225<5
Центрально-Африканська Республіка04.03.22 – 10.04.226<5
Демократична Республіка Конго01.01.22 – 01.05.22123857
Нігерія01.01.22 – 30.04.22460
Дані ВООЗ – 21.05.2022

Клінічні симптоми

Мавп’яча віспа викликає у людей хворобу, подібну до натуральної віспи, але є відмінність – збільшення лімфовузлів. Інкубаційний період інфекції складає близько 12 днів. Після цього в пацієнта починаються симптоми – 2-3 доби високої температури, а далі з’являються висипання. Спочатку це червоні цятки, що підвищуються над шкірою (плямисто-папульозні елементи), як і при більшості висипних захворюваннях. За кілька днів вони перетворюються на пухирці (пустули), що згодом лопаються та вкриваються кірочками. Крім висипань, також є загальні інтоксикаційні прояви – ломота тіла, біль у м’язах, головний біль.

Це не нова мутація віруса і взагалі не нова хвороба. Хоча летальність у деяких африканських країнах, особливо у моменти спалахів та недостатньої медичної допомоги, могла сягати 17%, проте цьогорічні випадки у розвинених країнах смертельними не були.

Як передається?

Через прямий контакт із шкірою чи слизовими хворого, а також через великі краплі з рото-, носоглотки (якщо, наприклад, чхнуть прямо на вас).

Якщо порівнюючи з іншими респіраторними вірусами типу грипу, ковіду, де достатньо мікроскопічних крапель від чхання, кашлю на відстань аж до 5-10 метрів, то з мавп’ячою віспою не так все страшно, заразитися складніше.

Вакцинація проти мавп’ячої віспи

27 травня 2022 року Центр контролю та профілактики захворювань США (CDC) опублікував рекомендації незалежних експертів щодо вакцини проти мав’п’ячої віспи. Вони рекомендували використовувати таку вакцину людям, які тісно працюють з вірусами мавп’ячої віспи та іншими її аналогами, в основному, у спеціалізованих лабораторіях.

CDC рекомендують людям із груп ризику вакцинуватися проти ортопоксвірусів однією з таких вакцин:

  • ACAM2000 – старіша вакцина (виробник Emergent BioSolutions) проти натуральної віспи, має більше побічних ефектів, але у світі наявні понад 100 мільйонів доз.
  • Jynneos – розроблена 2019 року жива модифікована вакцина проти натуральної та мавп’ячої віспи для пацієнтів від 18 років і старше. Наразі було збільшено виробництво (компанією Bavarian Nordic) для забезпечення захисту від нових випадків у Європі та Америці.

Джерело: cdc.gov/mmwr/volumes/71/wr/mm7122e1.htm

Мене часто запитують

Чи допомагає вакцинація проти вітряної віспи для профілактики мавп’ячої віспи?

Ні, не захищає. Вакцина від вітряної віспи захищає лише від вітряної віспи, навіть від інших підтипів герпесу не захищає. Бо вірус вітрянки – це третій тип герпесвірусів. А мавп’яча віспа – один із ортопоксвірусів, це зовсім різні роди вірусів.

Чи захищає вакцина від натуральної віспи для профілактики мавп’ячої віспи?

Обидва ці віруси – з однієї групи ортопоксвірусів. І дослідження вже давно підтверджують, що щеплення проти натуральної віспи, на щастя, захищає перехресно і від мавп’ячої віспи. Захист імовірно дуже тривалий, скоріше всього пожиттєвий (як зазвичай і буває з “живими” вакцинами). Але поки немає точних даних про напруженість імунітету щодо тривалого саме перехресного захисту.

Натуральна віспа – одне з найбільш поширених “масових вбивць” в історії людства. І це саме той єдиний вірус, який медична наука знищила повністю – шляхом вакцинації. Останні зареєстровані випадки натуральної віспи датуються 1977-1978 рр. Масову вакцинацію проти неї перестали проводити на початку 1980-х. Зараз вірус натуральної віспи є лише в деяких лабораторіях для наукових цілей. Саме для таких науковців, наприклад, і надаються вищевказані рекомендації про щеплення.

Наступна інфекція, від якої медицина планує позбутися з планети (шляхом рутинної вакцинації) – це вірус поліомієліту.

В Україні

Станом на початок червня 2022 року рекомендації для інших груп населення в інших країнах поки що відсутні, тим паче враховуючи нездатність мавп’ячої віспи до такого швидкого поширення, як вміє коронавірус чи сезонний грип.

В Україні вірусу мавп’ячої віспи поки не зафіксовано, тому для профілктики достатньо уникання контактів з підозрілими пацієнтами.

У нас в Україні війна становить більші загрози, однак по можливості варто не забувати про вакцинацію проти коронавірусної інфекції. Бо цей вірус у нас ще циркулює.

Читайте в Телеграм




Stepan Beglaryan

Степан Бегларян, педіатр, дитячий імунолог.
Консультую на прийомі (Київ), а також онлайн.
Розробляю інформаційні сервіси.

Якщо можу допомогти:
онлайн консультація

Складіть особисту схему вакцинації:
вакарта – вакцинальна карта

Розпишу вам індивідуальний план щеплень:
замовити в імунолога

Заповню та завірю історію щеплень:
міжнародний сертифікат вакцинації

Дорослим пацієнтам:
Ілона Бегларян - терапевт, кардіолог

Перевірте імунну систему дитини:
імунологічний онлайн тест

Опубліковано Степан Бегларян

Педіатр, дитячий імунолог. Приймаю в клініці Смарт Медікал Центр (Київ). Люблю наукові докази та здоровий глузд. Пишу дисертацію з первинних імунодефіцитів. Розробляю вакцинальну карту "вакарта" - vakarta.com

Залишити коментар

Прокоментуйте

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.