Неврологи часто змінюють графік щеплення у дітей, дають “медвідводи” і інші рекомендації такого ж плану. Чи дійсно для цього є причини?

Цільноклітинна АКДП

Вакцина проти кашлюка, дифтерії, правця, яка містить цілу інактивовану (неживу) клітину кашлюка, за інструкцією до такого типу вакцини є протипоказаною для дітей з епілепсією.

Про те, що АКДП з цільноклітинним компонентом коклюша дійсно вміє трохи частіше викликати температуру і сильніші місцеві реакції – відомо давно. Ібупрофен спокійно зменшує такі реакції, але люди бояться через це індійських вакцин (а наразі в Україні саме індійська АКДП є цільноклітинною), заодно бояться інших азійських вакцин, а хтось через це – взагалі всіх вакцин.

Якщо ви недалекі у темі, наприклад, які саме тарантули небезпечні, а які ні, ви боїтесь усіх великих павуків. Так само, якщо ви не розбираєтесь, від яких саме хвороб захищають вакцини АКДП, АДП, КПК та Хіб, або ж яка різниця між цільноклітинною, живою та кон’югованою вакцинами – ви починаєте уникати цієї теми, як неблизької вам.

Але лікарі мають все це знати, – думаєте ви. Ага, аякже.

Синдром Драве

Існує таке рідкісне генетичне захворювання – синдром Драве, що передбачає епілептичні судомні напади, а в подальшому затримку розвитку, і в 10% призводить до раптової смерті до 7-річного віку. Серйозні генетичні порушення (мутація генів SCN1A та PSDH19) статистично стаються приблизно в одному випадку на 40 тисяч немовлят, співвідношення хлопчиків до дівчат з цим станом складає 2:1.

Синдром Драве починається при першому ж випадку високої температури тіла, зазвичай це вік до 6-12 місяців. Тобто ще у немовляти. Ну от така особливість у цього синдрому – саме перша лихоманка одразу ж реалізує генетичний дефект у прояви хвороби.

А від чого у немовляти може підвищитися температура? Оскільки до піврічного віку діти хворіють трохи рідше (читайте пост Як працює імунітет), лихоманка, як прояв можливого побічного ефекту після вакцинації, може теж розпочати синдром Драве, якщо є такий генетичний дефект.

А яка вакцина частіше інших дає температуру? Цільноклітинна АКДП. Тим більше АКДП вводиться тричі планово у проміжку 2-6 місяців.

У 1980-1990-х роках, коли всі АКДП містили цільноклітинний коклюш. Тобто і європейські, і індійські АКДП були однакові (бачите, як воно). І коли помітили, що ранні прояви епілептичних нападів ставалися нерідко після АКДП, то про всяк випадок вирішили вводити таким дітям наступні дози не АКДП, а АДП – без коклюша лише дифтерійний + правцевий варіант вакцини. Так, такі діти не були захищені від кашлюка, але, як думали вчені, це мало знизити ризики епілепсії.

Маючи повну інформацію про синдром Драве, ви вже розумієте, що жодного ефекту ці обмеження не давали – дитина з цим захворюванням все одно вже мала напади судом і далі.

Потім стало ясно, що синдром Драве викликається не після вакцинації, а після будь-якої високої температури, наприклад, при ГРВІ. А не хворіти банальними респіраторними застудами неможливо в звичайному житті у соціумі.

Але дітям з судомами, які можуть бути схожими на епілептичні, до сих пір протипоказані цільноклітинні АКДП – такі інструкції вакцинного препарату. Проблема на сьогодні не є критичною – таким дітям за інструкцією та медичними наказами можна вводити АаКДП – з безклітинною формою коклюшного компонента. Але на частоту синдрому Драве це ніяк не впливає. Як і на епілепсію загалом.

Таким чином, у нашому сучасному XXI столітті в інструкції цільноклітинної вакцини АКДП існує логічна помилка “після – не значить внаслідок”. І це перша історія, яка лякає тих, хто “не в темі”.

Вакцини та аутизм

Другою історією є страх в тих же 1980-1990-х роках перед КПК – вакциною проти вірусів кору, паротиту, краснухи щодо зв’язку з аутизмом. Але знову ж, хто там розуміє, КПК це чи що – міф, що всі вацини нібито можуть викликати аутизм до сих пір циркулює в мозку деяких людей.

Не буду повторюватися про відому історію, як нечесний на руку лікар Ендрю Вейкфілд зробив фейкове дослідження про нібито вплив вакцини КПК на розвиток аутизму, щоб просунути вакцину іншого виробника. І понеслось. Можете прочитати це в записі Дикі речі в медицині (в розділі “Щеплення та аутизм”).

Підгострий склерозуючий паненцефаліт

Що дійсно може циркулявати в голові? Наприклад, кір. Якщо перенести кір, особливо у дитячому віці, є шанси протягом наступних кількох років одного дня прокинутися з розвитком порушення у головному мозкові.

Зазвичай у віці 5-15 років, але рідше може бути і в старших – після перенесеного кору може через роки розвинутися підгострий склерозуючий паненцефаліт (ПСПЕ, хвороба Доусона) – з порушенням розумових та моторних функцій. Тобто можна перетворитися на “овоч”. І в проміжку від кількох місяців до 3-річного інтервалу такий пацієнт помирає.

Частота підгострого склерозуючого паненцефаліту – 2 на 10000 випадків кору. Це не дуже мало, особливо враховуючи, що в Україні було до 150-200 тисяч випадків кору під час епідемії. Якщо масово не вакцинуватися, всяке страшне стається.

Минулого місяця невролог Курта Марія Дмитрівна розказувала мені історію, а вона дуже класна дитяча лікарка – і доказова, і вакцин не боїться. Рекомендую звертатися до неї при потребі неврологічної консультації. Так от, коли вона давно проходила спеціалізацію з дитячої неврології, у стаціонарі була госпіталізована дитина, яка мала у 5-6 років різке порушення розумової активності. За кілька тижнів хлопчик забув, як застібати одяг, як тримати ложку, а далі почалися проблеми з мовленням. Хоча до того все було добре, як у всіх нормальних дітей.

І коли Марія Дмитрівна була знову там, в стаціонарі, приблизно через рік, вона запитала, що саме було виявлено у того хлопчика. Відповідь була про те, що причина не була знайдена, стан і далі погіршувався, батьки повезли дитину в Німеччину, і вже там, теж не одразу, було виявлено оцей ПСПЕ. На момент, коли вона задавала питання, хлопчик уже помер.


Тому якщо хтось із лікарів говорить вам про зв’язок неврології з вакцинацією, знайте – лише остання історія про підгострий склерозуючий паненцефаліт має дійсно право пов’язувати вакцинконтрольовані інфекції з неврологічними ризиками.

Не існує неврологічних станів, при яких відміняється чи переноситься уся вакцинація.

Читайте в Телеграм Читайте в Телеграм

Донат
За донати від 200 грн - бонус!




Stepan Beglaryan

Степан Бегларян, педіатр, дитячий імунолог.
Консультую на прийомі (Київ), а також онлайн.
Розробляю інформаційні сервіси.

Якщо можу допомогти:
онлайн консультація

Складіть особисту схему вакцинації:
вакарта – вакцинальна карта

Розпишу вам індивідуальний план щеплень:
замовити в імунолога

Заповню та завірю історію щеплень:
міжнародний сертифікат вакцинації

Дорослим пацієнтам:
Ілона Бегларян - терапевт, кардіолог

Перевірте імунну систему дитини:
імунологічний онлайн тест

Опубліковано Степан Бегларян

Педіатр, дитячий імунолог. Приймаю в клініці Смарт Медікал Центр (Київ). Люблю наукові докази та здоровий глузд. Пишу дисертацію з первинних імунодефіцитів. Розробляю вакцинальну карту "вакарта" - vakarta.com

Залишити коментар

Прокоментуйте

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.